Emeritný pápež Benedikt XVI. varoval Františka. Vo svojej novej knihe sa vyslovil proti zrušeniu celibátu

Emeritný pápež Benedikt XVI. varoval Františka. Vo svojej novej knihe sa vyslovil proti zrušeniu celibátu

VATIKÁN / Emeritný pápež Benedikt XVI. háji celibát kňazov v čase, keď jeho nasledovník pápež František zvažuje uvoľnenie týchto prísnych pravidiel v katolíckej cirkvi. Benedikt ich obhajuje v novej knihe, ktorej spoluautorom je kardinál Robert Sarah.

Reagujú tak na návrh, ktorý by umožnil ženatým mužom v Amazonskej oblasti, aby ich vysvätili za kňazov. Benedikt, ktorý odstúpil zo Svätopeterského stolca v roku 2013, vyhlásil, že v tejto otázke nemôže mlčať. V knihe 92-ročný emeritný pápež tvrdí, že stáročia stará cirkevná tradícia má "veľký význam", pretože umožňuje kňazom sústreďovať sa na svoje povinnosti. "Nezdá sa byť možné vykonávať obe povolania (kňazstvo a manželstvo) súčasne," tvrdí Benedikt.

​Je to pritom zriedkavý prípad, keď Benedikt, ktorý ako prvý pápež za takmer 600 rokov rezignoval na svoj post, zasahuje do cirkevných záležitostí. Komentátori vatikánskych záležitostí na to reagovali s prekvapením a tvrdia, že je to vážne porušenie konvencie. Samotný Benedikt v čase rezignácie pre podlomené zdravie sľuboval, že ostane "ukrytý pred svetom". Svoje názory napriek tomu naďalej vyjadruje v článkoch, knihách či rozhovoroch, pričom sú často iné, ako má pápež František, ktorý je považovaný za pokrokovejšieho.

Pápež František zdôraznil podporu dialógu medzi náboženstvami a dotkol sa aj témy zneužívania duchovnými. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:30 Mafstory
23:00 Spackané plastické operácie III.
00:00 Bez servítky
20:30 Múmia sa vracia
23:15 Oktagon magazín
23:55 Spolu to dáme
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XIV.
22:55 Hawaii 5.0 X.
23:55 Myšlienky vraha IX.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
23:05 Pat a Mat
22:10 S ledovým klidem
23:55 Drsňák
01:30 Velká svatba