Emeritný pápež Benedikt XVI. varoval Františka. Vo svojej novej knihe sa vyslovil proti zrušeniu celibátu

Emeritný pápež Benedikt XVI. varoval Františka. Vo svojej novej knihe sa vyslovil proti zrušeniu celibátu

VATIKÁN / Emeritný pápež Benedikt XVI. háji celibát kňazov v čase, keď jeho nasledovník pápež František zvažuje uvoľnenie týchto prísnych pravidiel v katolíckej cirkvi. Benedikt ich obhajuje v novej knihe, ktorej spoluautorom je kardinál Robert Sarah.

Reagujú tak na návrh, ktorý by umožnil ženatým mužom v Amazonskej oblasti, aby ich vysvätili za kňazov. Benedikt, ktorý odstúpil zo Svätopeterského stolca v roku 2013, vyhlásil, že v tejto otázke nemôže mlčať. V knihe 92-ročný emeritný pápež tvrdí, že stáročia stará cirkevná tradícia má "veľký význam", pretože umožňuje kňazom sústreďovať sa na svoje povinnosti. "Nezdá sa byť možné vykonávať obe povolania (kňazstvo a manželstvo) súčasne," tvrdí Benedikt.

​Je to pritom zriedkavý prípad, keď Benedikt, ktorý ako prvý pápež za takmer 600 rokov rezignoval na svoj post, zasahuje do cirkevných záležitostí. Komentátori vatikánskych záležitostí na to reagovali s prekvapením a tvrdia, že je to vážne porušenie konvencie. Samotný Benedikt v čase rezignácie pre podlomené zdravie sľuboval, že ostane "ukrytý pred svetom". Svoje názory napriek tomu naďalej vyjadruje v článkoch, knihách či rozhovoroch, pričom sú často iné, ako má pápež František, ktorý je považovaný za pokrokovejšieho.

Pápež František zdôraznil podporu dialógu medzi náboženstvami a dotkol sa aj témy zneužívania duchovnými. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:20 Dr. Dokonalý
12:20 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
14:30 Vražedné čísla I. + II.
11:40 Áno, šéfe! USA IV.
12:35 NOVÁ ZÁHRADA
13:55 DEDIČSTVO
11:50 Vražedné Miami II.
12:45 Presne takto o rok II.
13:50 Dr. House I.
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
11:45 Barva pleti
13:40 Překvapení
15:35 Valerian a město tisíce planet