Benátky postihli najhoršie záplavy od roku 1966. Voda sa dostala aj do slávnej pamiatky

Benátky postihli najhoršie záplavy od roku 1966. Voda sa dostala aj do slávnej pamiatky

BENÁTKY / Talianske Benátky postihli najhoršie záplavy za polstoročie, na námestí svätého Marka dosahovala voda v utorok výšku až jedného metra a dostala sa aj do najslávnejšej pamiatky mesta, baziliky svätého Marka.

Starosta mesta Luigi Brugnaro vyhlásil stav núdze a požiadal o pomoc taliansku vládu. "Situácia je dramatická," napísal Brugnaro na twitteri. "Požiadali sme vládu o pomoc, náklady budú vysoké," varoval starosta a terajšie záplavy označil za výsledok klimatických zmien.

​Bazilika svätého Marka bola teraz zaplavená až šiestykrát za viac ako tisíc rokov, z toho štyrikrát za posledných dvadsať rokov. Záplavy v Benátkach sú najhoršie od roku 1966, vtedy voda dosiahla 194 centimetrov. V utorok asi hodinu pred polnocou vystúpila na 187 centimetrov.

Veľká voda v Benátkach spôsobila aj problémy v doprave, na fotografii agentúry ANSA je vidieť vyplavený na chodníku jeden z takzvaných waterbus, ktoré v meste zaisťujú hromadnú dopravu.

Na dnešok meteorológovia hlásia ďalšie prílivy vody, ktorá by mohla dosiahnuť až 160 centimetrov. Z bezpečnostných dôvodov zostali zatvorené školy a škôlky v Benátkach. 

V utorok zomreli v oblasti benátskej lagúny dvaja ľudia. Osemdesiatročný muž zomrel po zásahu elektrickým prúdom, keď sa snažil naštartovať vodné čerpadlo v zaplavenom dome. Príčina smrti druhého človeka nie je jasná, ale mohlo ísť o prirodzené úmrtie. 

Starosta Benátok tiež vyzval na urýchlené spustenie dlho budovaného projektu Mojžiš, systému podvodných bariér, ktoré majú mesto chrániť pred záplavami počas prílivu. Proti projektu protestovali v minulosti ekológovia, podľa ktorých poničia ekosystém benátskej lagúny.

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Titanic
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:40 Áno, šéfe USA I.
18:40 Áno, šéfe USA I.
19:30 KINOSÁLA
17:50 Titanic: Krv a oceľ
20:10 Klamári II.
21:00 Klamári II.
18:10 Požiarnik Sam IX.
18:25 Okido II.
18:35 Knihy od Stonožky
16:25 Diana
18:30 Arthur a Maltazardova pomsta
20:15 Za hranici