Oblačno
22°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Slováci žijúci v Británii, pozor: Registráciu nutnú pre brexit neodďaľujte, budete mať problémy
Zdielať na

Slováci žijúci v Británii, pozor: Registráciu nutnú pre brexit neodďaľujte, budete mať problémy

LONDÝN / Slováci žijúci v Británii by nemali oddaľovať registráciu, ktorá umožní občanom členských krajín Európskej únie zotrvať v Británii po brexite. Vyzýva ich k tomu štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička. Podľa jeho slov hrozí, že by sa mohli stať takzvanou administratívnou obeťou, no nielen to.

Štátny tajomník k tomuto kroku pristúpil po rokovaní medzirezortnej koordinačnej skupiny k brexitu na úrovni štátnych tajomníkov a za účasti zástupcov sociálnych partnerov, odborných a podnikateľských organizácií. "Registráciu by nemali oddaľovať, aby sa nestali obeťou administratívneho problému v prípade odchodu Británie z EÚ k novembru tohto roku," vyhlásil. V opačnom prípade môžu Slováci v Británii čeliť rôznym problémom, napríklad im nevyplatia sociálne dávky.

Ružička informoval, že cieľom stretnutí medzirezortnej skupiny je zabezpečiť maximálny tok informácií o tom, čo sa deje v rokovaniach medzi EÚ a Britániou a o tom, čo budú potrebovať naši občania a podnikatelia v prípade, že dôjde k brexitu bez dohody. Zopakoval, že takýto odchod bude mať dopad na život a prácu mnohých ľudí, ale aj na ekonomiku a hospodárstvo nielen Veľkej Británie, ale aj Slovenska.  Prioritou rezortu diplomacie je ochrana práv 100-tisíc Slovákov v Británii a podnikateľov.

Rezorty sa podľa Ružičku postupne pripravujú na brexit bez dohody. Ministerstvá hospodárstva a dopravy napríklad organizujú informačné semináre a na svojich stránkach informujú, ako sa brexit dotkne napríklad dopravcov. Oblasti vnútra a spravodlivosti sa sústredia napríklad na oblasť hraničnej regulácie a pripravujú sa na možnosť, že Veľká Británia prestane uznávať občianske preukazy a od turistov a návštevníkov bude požadovať pas. "Na to musíme byť pripravení," zdôraznil Ružička.

Európska únia  stále čaká na návrhy od Veľkej Británie, ktoré by odblokovali uviaznuté rokovania o podmienkach jej odchodu z európskeho bloku. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier vyhlásil ,  že je "naďalej pripravený pracovať na akomkoľvek novom legálnom a funkčnom návrhu" zo strany britského premiéra Borisa Johnsona. Naznačil však, že za posledné týždne v tomto smere nebol dosiahnutý dostatočný pokrok. EÚ už síce dosiahla dohodu s Londýnom, tú však britský parlament tri razy po sebe odmietol. Johnson ju teraz chce od základov prerokovať, alebo opustiť rady únie bez dohody v stanovenom termíne, ktorým je 31. október.

Ako to bude po brexite s vodičákmi? To sa dozviete TU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy