Väčšina Britov podporuje Johnsona v snahe o brexit za každú cenu. Nevadilo by im ani obísť parlament

Väčšina Britov podporuje Johnsona v snahe o brexit za každú cenu. Nevadilo by im ani obísť parlament

LONDÝN / Väčšina Britov podporuje plán nového premiéra Borisa Johnsona, ktorý chce na konci októbra vyviesť Veľkú Britániu z Európskej únie, a to za akúkoľvek cenu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v pondelok zverejnil denník The Telegraph. Podľa ich prieskumu by 54 percentám opýtaných nevadilo, keby Johnson vyradil z rozhodovania o prípadnom neriadenom brexite parlament.

Britskí politici a politológovia sú nejednotní v názore, či by Dolná snemovňa dokázala Johnsonovi akýmkoľvek spôsobom, vrátane vyjadrenia nedôvery, zabrániť v tom, aby uskutočnil brexit bez dohody. Ponechať parlamentu možnosť vyjadriť sa k Johnsonovým plánom by podľa ankety The Telegraphu chcelo 46 percent respondentov.

Prieskum pre konzervatívny denník podporujúci britský odchod z Európskej únie potvrdzuje rastúci trend podpory konzervatívcov po Johnsonovom nástupe do ich čela. Súčasný prieskum ukázal, že má vládna strana sympatie 31 percent opýtaných, v tom minulom to bolo o šesť percent menej. Opoziční labouristi, ktorí v septembri plánujú vyvolať hlasovanie o nedôvere vláde, majú podľa prieskumu podporu 27 percent respondentov. 

Johnson v čele strany i vlády vystriedal Theresu May, ktorá sa dlhodobo snažilo predísť divokému opusteniu únie. Podpora konzervatívcov ale po neúspešných pokusoch presadiť v parlamente výstupnú dohodu dramaticky klesala a ich stúpenci v májových eurovoľbách vo veľkom volili novú Stranu pre brexit Nigela Faraga. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:50 Ženích na odstrel
14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
14:05 Simpsonovci XXIV.
14:35 Simpsonovci XXVI.
15:05 Poklady z blšáku IX.
14:00 9-1-1: Texas
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
13:55 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
14:30 Zabi nudu! II.
13:05 Hluboká voda
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou