Napätie na Kórejskom polostrove rastie. Severná Kórea najnovšie vypustila ďalšie dve rakety

Napätie na Kórejskom polostrove rastie. Severná Kórea najnovšie vypustila ďalšie dve rakety

BRATISLAVA / Za uplynulé dva týždne ide už o štvrtý raketový test, čo znepokojuje Japonsko a hlavne Južnú Kóreu. So Soulom má totiž Pchjongjang uzatvorenú dohodu, ktorú týmto porušuje. Severná Kórea zas ostro kritizovala spoločné vojenské manévre svojho južného suseda a Spojených štátov, ktoré považuje za nepriateľské vojenské akcie.

Severná Kórea znova vystrelila dve neidentifikované rakety. Informovala o tom juhokórejská armáda, píše spravodajský portál BBC. Strely odpálili z provincie Južné Hwanghe na západe krajiny do mora na východe. Rakety boli podľa juhokórejských ozbrojených síl balistické strely krátkeho doletu, ktoré preleteli vzdialenosť 450 kilometrov vo výške 37 kilometrov. Spojené štáty americké oznámili, že monitorujú situáciu a konzultujú ju s Južnou Kóreou a Japonskom. 

​V utorok, v čase odpálenia rakiet, ministerstvo zahraničia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo rozhorčenie nad americko-juhokórejskými vojenskými cvičeniami, ktoré začali v pondelok. Rezort obvinil krajiny z toho, že robia "všetky možné triky", aby odôvodnili vojenské manévre, a ich "agresívna povaha" sa nedá zakryť.

Vojenské cvičenia sú podľa Severu "neskrývaným popieraním a do neba volajúcim porušením" nedávnych rokovaní medzi USA a KĽDR. "Už sme viackrát varovali, že spoločné vojenské cvičenia zablokujú pokrok vo vzťahoch KĽDR s USA a vnútrokórejské vzťahy a privedú nás k opätovnému zváženiu našich skorších veľkých krokov," uvádza sa tiež v stanovisku.

​Reakcia na vojenské cvičenia 

Ministerstvo utorkové odpálenie rakiet nespomínalo, uviedlo však, že Sever je v reakcii na cvičenia Juhu "nútený vyvíjať, testovať a nasadzovať výkonné fyzické prostriedky potrebné na obranu štátu". Utorkové odpálenie rakiet už bolo štvrté za ostatné dva týždne. Podľa juhokórejských predstaviteľov KĽDR testuje nový druh rakiet krátkeho doletu.

Viac o severokórejskom jadrovom programe vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Dr. Dokonalý
06:00 Krimi
06:35 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 NOVÁ ZÁHRADA
05:55 HESLO
06:45 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
07:55 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ
06:30 Vévodkyně
08:30 Modrý slon
09:55 Pomáda: Živě