Na Islande si uctia pamiatku roztopeného ľadovca, pripomínať ho bude pamätná tabuľa

Na Islande si uctia pamiatku roztopeného ľadovca, pripomínať ho bude pamätná tabuľa

Ľadovec, ktorý sa v dôsledku klimatických zmien roztopil, si na Islande budú pripomínať prostredníctvom pamätnej tabule. embed kód
REYKJAVÍK / Na Islande odhalia pomník, ktorý venovali zmiznutému ľadovcu. Ten sa zo zemského povrchu vytratil v dôsledku globálneho otepľovania. Ľadovec menom Okjökull, alebo skrátene Ok, ešte pred 100 rokmi pokrýval územie s rozlohou 15 kilometrov štvorcových. V roku 2014 však pre roztápanie sa stratil štatút ľadovca. Pamätná doska s názvom "List do budúcnosti" bude prvá na svete, ktorá si uctieva pamiatku ľadovca.

Nová pamätná doska bude na Islande pripomínať prvý ľadovec, ktorý zmizol v dôsledku otepľovania planéty. Okjökull, ktorý ešte pred sto rokmi pokrýval územie o rozlohe 15 štvorcových kilometrov, stratil status ľadovca už v roku 2014.

"Bude to prvý pamätník na svete, ktorý bude pripomínať ľadovec, ktorý zanikol v dôsledku klimatických zmien," uviedla Cymene Howe, ktorá v roku 2018 o ľadovci Ok natočila dokument. "Dúfame, že upozorníme na to, o čo Zem prichádza, keď sa topia ľadovce," dodala.

List do budúcnosti 

Pamätná doska, na ktorej je nápis v islandčine a angličtine, nesie názov "List do budúcnosti". "Ok je prvým islandským ľadovcom, ktorý o štatút ľadovca prišiel. Očakáva sa, že v nasledujúcich dvoch stovkách rokoch rovnaký osud postihne všetky naše ľadovce," stojí na plakete.

"Zmyslom tohto pamätníka je uznať, že vieme, čo sa deje a čo treba robiť. Len vy viete, či sme to urobili," budú si môcť od 18. augusta prečítať návštevníci na doske pri mieste, kde sa kedysi rozprestieral Okjökull. 

Rekordné množstvo CO2 v atmosfére 

Na plakete je tiež údaj 415 ppm (častíc na milión) CO2, ktorý odkazuje na rekordné množstvo oxidu uhličitého v atmosfére namerané v máji tohto roku. Island, prezývaný Zem ľadu a ohňa, neprichádza v dôsledku zmeny klímy len o svoje ľadovce.

Očakáva sa totiž, že bude postupne ustávať aj aktivita miestnych sopiek, pretože topenie ľadovcov znižuje tlak na vulkanický systém. 

Klimatické zmeny ničia ľadové pole v južnej Patagónii. Od hlavného poľa sa už odčlenila časť o veľkosti približne 200 km². Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
08:10 Panelák
08:55 Panelák
09:55 MacGyver
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:40 Dr. LUDSKY
10:05 Kosti V.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
08:40 Rapotáčik 2
06:55 Dobrodružství Hucka Finna
08:50 Slepý
10:45 Tankový prapor