Potápači narazili pri britskom pobreží na obriu medúzu veľkú ako človek

Potápači narazili pri britskom pobreží na obriu medúzu veľkú ako človek

CORNWALL / Medúza veľká ako človek. To sa podarilo objaviť potápačom pri britskom pobreží Cornwall. Podľa odborníkov napriek svojej desivej veľkosti nie je nebezpečná.

Potápači objavili v mori neďaleko juhozápadného pobrežia Anglicka 1,5 metra veľkú medúzu. V blízkosti morského živočícha o veľkosti človeka zotrvali asi hodinu, než odplávali, napísal britský denník The Guardian.

Na priesvitný kolos s oficiálnym názvom Medusa Rhizostoma narazila spolu s kolegom biologička a moderátorka Lizzie Daly, ktorá skúmala more pre svoj seriál Wild Ocean Week.

"Tak veľkú (medúzu) som nikdy nevidela. Pozorovali sme niekoľko menších medúz na jednom peknom útese v blízkosti a potom sa z tmy vynoril tento obrovský, nádherný kus," povedala Daly.

Do teplejších pobrežných vôd pri západnom Anglicku zamieria každý rok z Atlantického oceánu tisíce medúz. Ľudia ich nachádzajú vyplavené na plážach predovšetkým v máji a v júni.

Medusa Rhizostoma zvyčajne meria až jeden meter a váži približne 25 kilogramov, uviedla nadácia The Wildlife Trusts. O ich živote toho nie je veľa známe.

Daly a jej spolupracovník Dan Abbott uviedli, že pokojné správanie živočícha ich neprekvapilo. Ľudí podľa nich táto medúza neohrozí a jej popŕhlenie väčšina z nich ani nepocíti. "Väčšina ľudí by sa hneď bála, ale nie je nebezpečná. Je to majestátne stvorenia," dodali.

Pozrite si archívnu reportáž o podobnom prípade: 

Zdroj: noviny.sk/The Guardian/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
17:20 Šanca na lásku
19:30 ŽREBOVANIE
19:40 Fórky, vtipky XXVIII.
18:30 X Factor Veľká Británia XIV.
20:10 Dr. House V.
21:00 Dr. House V.
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
18:40 Osudová láska
20:15 Před půlnocí
22:15 Všechny prachy světa