Ruský minister vnútra ukončil stíhanie voči investigatívnemu novinárovi Ivanovi Golunovi

11.06.2019 16:54 Noviny.sk Zahraničie

Ruský minister vnútra ukončil stíhanie voči investigatívnemu novinárovi Ivanovi Golunovi

Archívna reportáž
Viac o prípade zadržaného investigatívneho novinára Golunova sa dozviete v reportáži. embed kód
MOSKVA / Ruský minister vnútra oznámil, že ukončuje trestné stíhanie voči investigatívnemu novinárovi Ivanovi Golunovi. Novinára zadržali ešte pred týždňom pre drogy. Ten ale tvrdí, že mu ich podstrčili. Viaceré denníky vtedy upozornili, že zatknutie mohlo súvisieť s novinárskou prácou pri odhaľovaní korupcie.

Investigatívny novinár Ivan Golunov by mal byť z domáceho väzenia prepustení ešte v utorok. Minister vnútra Vladimir Kolokolcev sa rozhodol stíhanie ukončiť.  ​Golunov, ktorý je v Rusku dobre známy, je redaktor nezávislého spravodajského portálu Meduza a zameriava sa na korupciu v moskovskej mestskej správe. Polícia ho vo štvrtok zatkla práve, keď šiel na stretnutie so svojim zdrojom a v jeho ruksaku mu podľa polície objavili drogy, konkrétne mefedor a kokain. Novinár je ale presvedčený, že mu drogy polícia podstrčila, aby ho dostala do väzenia.  

 Tri mienkotvorné ruské denníky Kommersant, Vedomosti a RBK zverejnili spoločné prehlásenie, ktorým žiadali dôkladne preveriť konanie policajtov, ktorí ho zadržali. "Požadujeme dôkladnú previerku počínania pracovníkov ministerstva vnútra, ktorí sa zúčastnili zadržania Ivana Golunova a trváme na poskytnutí údajov z tejto previerky médiám. Očakávame od orgánov ochrany práva a poriadku bezpodmienečné dodržiavanie zákonov a požadujeme maximálnu transparentnosť pri vyšetrovaní," zdôrazňuje vyhlásenie, o ktorom informujú aj ďalšie ruské médiá. 

Pod otvorený list za oslobodenie Golunova sa vraj podpísalo okolo 7 578 novinárov. Petícia s rovnakou požiadavkou mala viac ako 130 tisíc podpisov.  Novinárovi po zatknutí nedovolili 14 hodín, aby sa skontaktoval s právnikom či príbuznými. Keď sa vraj domáhal telefonátu, policajti ho zbili. 

Viac o prípade sa dočítate v článku TU:

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:55 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
11:15 Deň po tom
13:55 Ľadové kráľovstvo
08:05 Mačka a pes
10:30 Zvedený učiteľkou
12:50 VŠETKO ČO MÁM RÁD
08:50 Vraždy v Brokenwoode IV.
11:20 Knight Rider
13:10 Kuriér
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Knihy od Stonožky
09:50 Medzi nami zvieratkami
09:30 Dámský klub
11:25 Phoebe v říši divů
13:15 Red Dog - psí legenda