Čierne skrinky z etiópskeho lietadla pošlú do Paríža. Nemecko ich analyzovať odmietlo

14.03.2019 09:25 Noviny.sk Zahraničie

Čierne skrinky z etiópskeho lietadla pošlú do Paríža. Nemecko ich analyzovať odmietlo

Archívna reportáž
embed kód
PARÍŽ / Z Etiópie odletela do metropoly Francúzska skupina expertov. Po tom čo, Nemecko odmietlo analyzovať čierne skrinky z lietadla, ktoré v nedeľu spadlo pri meste Addis Abeby. Analyzovať ich teraz majú experti práve v Paríži.

Spoločnosť Ethiopian Airlines tento krok oznámila v stredu v noci. O tom kam pošlú čierne skrinky mal rozhodnúť tím vyšetrovateľov. Nemecko ale analýzu čiernych skriniek rázne odmietlo. Údaje z nich bude analyzovať francúzsky úrad pre bezpečnosť civilného letectva. 

"Tu na to nie je technická kapacita, a tak čierne skrinky pošleme analyzovať inam," uviedla hovorca etiópskej leteckej spoločnosti Asrat Begashaw.

Piloti sa sťažovali

Podľa denníka Dallas Morning News sa dokonca 5 pilotov sťažovalo na problémy s novým automatickým systémom, ktorý spoločnosť Boeing namontovala do najnovších strojov Boeing 737 Max 8. Svoje skúsenosti mali zapisovať do systému  Aviation Safety Reporting System (ASRS). Ide o projekt, za ktorým stojí NASA. Do systému môžu piloti anonymne nahlásiť svoj zážitok z letu, hoci dopadol dobre, ale bol na hranici bezpečnosti, či dokonca za ňou. 

​Obe čierne skrinky, na ktorých má byť záznam z kokpitu lietadla, boli nájdené na mieste nešťastia približne 60 kilometrov od etiópskeho hlavného mesta. Skrinky sú podľa predstaviteľov Spojených štátov poškodené, sú ale presvedčení, že do 24 hodín od stiahnutia dát bude možné mať nejaké prvotné výsledky. Podľa niektorých leteckých odborníkov sa môže vyšetrovanie príčin havárie tiahnuť mesiace. Myslia si to zrejme aj preto, že dodnes neboli zistené dôvody minuloročnej havárie indonézskeho lietadla tohto typu. Lietadlo sa v októbri zrútilo do Jávskeho mora so 189 ľuďmi na palube.

Zdroj: noviny.sk/čtk/

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:10 Miláčikovo
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká