Youtube prišiel s veľkou zmenou komentovaní videí

Youtube prišiel s veľkou zmenou komentovaní videí Zdroj: Shutterstock
WASHINGTON / Server YouTube oznámil, že pri videách, v ktorých sa objavujú malé deti, prestáva umožňovať pridávanie komentárov. Tento aj ďalšie kroky spoločnosť podniká pre nedávne odhalenia o údajnej sieti pedofilov komunikujúcich skrze komentáre sekcie pod videami. Zistenie viedlo k bojkotu YouTube zo strany niektorých inzerentov.

"Počas uplynulého týždňa sme zablokovali komentáre u desiatok miliónov videí, ktoré by mohli byť prostriedkom na predátorské správania. Tieto snahy sa zameriavajú na videá s mladými maloletými osobami, pričom v najbližších mesiacoch budeme pokračovať vo vyhľadávaní videí, ktoré podliehajú riziku," uviedol YouTube na svojom oficiálnom blogu. Platforma chce svoje úsilie v najbližšej dobe vystupňovať a monitorovať i videa sa "staršími maloletými".

Kroky reagujú na reportáž časopisu Wired z minulého týždňa, ktorej autori hovoria o "sieti pedofilov operujúci všetkým na očiach". "Komentáre pod množstvom videí podľa všetkého ukazujú, ako pedofily zdieľajú časové údaje o častiach videa, v ktorých sú vidieť odhalené genitálie alebo kde dieťa urobí rázštep či zdvihne svoje tričko a odhalí tak prsník. Niektoré z detí vo videách, pričom ide prevažne o dievčatá, vyzerajú aj na päť rokov," napísal Wired. Dievčatá na záberoch spravidla tancovali, vykonávali gymnastické cviky alebo sa hrali v bazéne.

Mnohé zo spomínaných videí mali podľa autorov tisícky, niektoré aj milióny zhliadnutí. Bola navyše zárobkové a objavovali sa u nich reklamy od firiem Alfa Romeo, Fiat, L'Oreal, Maybelline či od tvorcov počítačovej hry Fortnite. Práve spoločnosť Epic Games, vedľa napríklad potravinárskeho giganta Nestlé, následne prestala na YouTube reklamy nakupovať.

"Uvedomujeme si, že komentáre sú základnou súčasťou zážitku na YouTube ... Dôležité kroky, o ktorých informujeme, sú ale kľúčové pre ochranu mladých ľudí," opísala platforma rozhodnutie zablokovať komentáre pri vybraných videách. YouTube tiež urýchlil uvedenie nového systému na identifikáciu "predátorských komentárov", ktorý údajne dohľadá a odstráni dvojnásobok problémových príspevkov.

Okrem toho zakročil server aj proti úplne oddelenému javu, ktorý sa tiež týka detí. Odstránil bližšie nešpecifikovaný počet kanálov, ktoré ich vraj rôznymi spôsobmi ohrozovali. Podľa denníka The Guardian títo tvorcovia do animovaných videí či iného obsahu určeného deťom ukrývali šokujúce zábery zamýšľané pre dospelé publikum.

The Guardian uvádza jeden konkrétny príklad, kedy video s nevhodným obsahom "nielenže videli skutočné deti, ale tiež sa dostalo cez automatické filtre" v aplikácii YouTube Kids s videami pre deti a rodiny. Po celom svete ju pravidelne využíva vyše 14 miliónov užívateľov.

Videli ste prvé video na YouTube? Toto je ono:

Zdroj: noviny.sk/ČTK/The Guardian

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:40 INKOGNITO
22:35 HESLO
23:20 Kosti II.
20:25 OKTAGON UNDERGROUND - FINÁLE
01:45 Farba pleti
03:45 Súdna sieň
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXI.
23:55 Tajné životy boháčov IV.
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
22:05 V utajení
23:50 Strážce spravedlnosti I.
00:35 Strážce spravedlnosti I.