Plánujete cestu do Benátok? Za vstup do mesta sa bude platiť

Plánujete cestu do Benátok? Za vstup do mesta sa bude platiť

Archívna reportáž
embed kód
BENÁTKY / Návštevníci Benátok si od roku 2022 budú musieť svoj pobyt v meste rezervovať - dostane sa do neho len obmedzený počet turistov. Starosta Luigi Brugnaro spresnil, že "nikomu nebude bránené do mesta vstúpiť, ale pre tých, čo sa neohlási vopred, to bude komplikovanejšie". A tomu, kto si vstupenku do mesta nezaobstará vôbec, hrozí pokuta od 100 do 450 eur, napísal denník La Repubblica.

​Vo všedné dni sa za vstup bude platiť šesť eur, v rušnejšie dni osem alebo desať eur. Úrady počítajú s 19 výnimkami - napríklad pre tých, ktorí bývajú v regióne, informoval guvernér benátskeho regiónu Luca Zaia.

"Cieľom je lepšie spravovať množstvo turistov v meste," vysvetlil starosta Brugnaro. Podľa jeho slov sa po trojročnom prechodnom období budú návštevy Benátok rezervovať prostredníctvom zákazníckej karty a špeciálny softvér dohliadne na správny pomer miestnych a turistov. Tento rok bolo stanovené jednotné vstupné tri eurá, ale turisti sa zatiaľ vopred hlásiť nemusia.

Benátky dlhodobo bojujú s veľkým množstvom turistov, ktorí si chcú historické mesto prehliadnuť. Návštevy v meste ďaleko prevyšujú počet obyvateľov a miestne úzke uličky sú v čase hlavnej turistickej sezóny takmer nepriechodné. Davy sú obzvlášť veľké, keď v prístave zakotvia výletné lode s tisíckami turistov na palube, ktorí okamžite vyrazia do mesta.

Hromadná turistika a vyľudňovanie sú dlhú dobu príčinou nespokojnosti Benátčanov. Vlani v lete dokonca vyšlo do ulíc okolo 2 000 miestnych na protest proti turistickému priemyslu. Už roky mesto jedná o možnosti regulácie počtu turistov. Cieľom je podporiť zodpovedný a udržateľný cestovný ruch s ohľadom na záujmy obyvateľov.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
05:20 Súdna sieň
06:05 Nevinní
07:15 Panelák VII.
05:00 Súdna sieň
05:45 Prvé oddelenie
06:10 Prvé oddelenie
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:55 E.A. Poe: Podivný experiment
08:05 Příšerky z vesmíru
09:40 Pozdravy ze spermabanky