Narodiť sa ako gay? Zločin! V mnohých krajinách je to stále realita

Narodiť sa ako gay? Zločin! V mnohých krajinách je to stále realita

RWANDA / Vo väčšine afrických krajín je zločinom narodiť sa ako gay. Asi nebude prekvapením, že práve v Afrike nájdete tie najbizarnejšie zákony a opatrenia proti homosexuálom.

"Hocikedy ma na ulici môžu zmlátiť. Ľudia vedia, že polícia útok na gaya vyšetrovať nebude," uviedol homosexuál žijúci v Rwande. To je realita v Rwande, kde sú k homosexuálom z afrických krajín takpovediac najmilosrdnejší, pretože uznávajú ich právo na bezpečný život. Zvyčajne sa homosexualita v Afrike trestá od pokút, cez nútené práce, niekoľkoročné väzenie až po trest smrti. "Homosexualita je proti Biblii a africkým tradíciam. To sú argumenty, ktorými sa prenasledovanie ospravedlňuje. V Keni hrozí človeku za homosexuálne správanie 14-ročné väzenie a to sa považujeme za modernú krajinu," povedala Anne Eboso, aktivistka za ľudské práva z Kene. 

Trestné sú aj knihy či filmy s homosexuálnou tématikou. Kenské súdy napríklad nedávno zakázali film miestnych tvorcov o diskriminácii páru rovnakého pohlavia. "Tento film nominovali na Oskara, a aby mohol súťažiť, súd na sedem dní zrušil zákaz jeho premietania. Vtipné je, že za týždeň si ho v kinách pozrelo viac ľudí, ako ktorýkoľvek iný film za rok," vysvetlila Anne Eboso.

Zrejme najabsurdnejším homofóbnym opatrením v Afrike je zriaďovanie špeciálnych protihomosexuálnych kománd a sledovacích jednotiek, ktoré operujú v Tanzánii a Zambii. "Homosexuáli z okolitých krajín hľadajú bezpečie tu v Rwande. Politici chystajú zákon, na základe ktorého by sa zverejňovali zoznamy homosexuálov. Ľudí doslova pobádajú k lynčom. Je mi z toho zle. Nie je to dávno, čo v Ugande za bieleho dňa na ulici upálili LGBT aktivistu," dodal Manzi Kaberuka.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:50 Casino.sk
01:20 Angláni na úteku
03:15 Noviny TV JOJ
22:50 Na šrot
00:55 Výnimoční
02:50 Skutočné príbehy
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIII.
23:55 Doktori III.
00:55 Doktori III.
22:55 Okido I.
23:05 Pat a Mat
23:15 Zabi nudu! II.
22:10 Agentka v utajení
00:00 Negativ
01:35 Černé zlato