Svet sa lúči s Georgeom Bushom starším

Svet sa lúči s Georgeom Bushom starším

WASHINGTON / Smútočnou bohoslužbou vo washingtonskej katedrále v stredu vyvrcholí pieta za zosnulého amerického prezidenta Georgea Busha staršieho. Obradu sa vedľa Bushovej rodiny a bývalých prezidentov zúčastní okrem iného aj súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump, ktorý stredu vyhlásil ako deň štátneho smútku.

​Rakva s Bushovym telom dorazí do Národnej katedrály z rotundy neďalekého Kapitolu, kde je vystavená od pondelka. V sídle amerického Kongresu sa pred jej odchodom uskutoční rozlúčková ceremónia. Hodinu potom (o 17:00 SEČ) začne washingtonská bohoslužba.

Trump, ktorého Bush ani ďalší členovia jeho rodinného klanu nemali v obľube, už vzdal hold pamiatke exprezidenta v pondelok v Kapitole. V stredu sa očakáva jeho účasť v katedrále, kde sa očakávajú aj ďalšie bývalé hlavy štátu Barack Obama, George Bush mladší, Bill Clinton a Jimmy Carter.

Okrem syna Busha staršieho prenesú smútočnú reč bývalý kanadský premiér Brian Mulroney, bývalý senátor a Bushov blízky priateľ Alan Simpson a autor Bushovej biografie Jon Meacham.

Po približne deväťdesiatminútovom obrade bude rakva s Bushovymi pozostatkami previezli na Andrewsovu leteckú základňu, odkiaľ po krátkej pietnej rozlúčke zamieri späť do jeho domovského Houstonu. Tam bude vystavená v episkopálnom kostole svätého Martina do štvrtkového prevozu do College Station, kde bude prezident uložený do hrobky na pozemku Bushovej knižnice vedľa tento rok zosnulej manželky Barbary.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:10 SEDEM
00:05 PRÁZDNINY III.
01:25 Noviny TV JOJ
22:55 Nájomný vrah
01:00 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
01:30 It's Always Sunny in Philadelphia XIII.
22:40 Spravodlivosť v krvi VII.
23:45 Paranormálne záhady V.
00:45 Bez druhej šance
23:15 Fix a Foxi II.
23:40 Albert spoznáva svet
23:55 Zabi nudu! II.
22:15 Gringo: Zelená pilule
00:20 Milenci těch druhých
01:55 Mrtví a neklidní