Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2022
Tri týždne ničivých protestov vo Francúzsku. Vláda pozastaví zvyšovanie daní pohonných látok
Zdielať na
Zahraničie

Tri týždne ničivých protestov vo Francúzsku. Vláda pozastaví zvyšovanie daní pohonných látok

PARÍŽ / Miestne média v utorok informovali, že vláda pozastaví zvyšovanie daní pohonných látok. Práve to viedlo k trojtýždňovým protestom v celej krajine, ktoré boli najhoršie za uplynulé roky. Zástupcovia demonštrantov mali v utorok rokovať s premiérom, nakoniec diskusiu vláda odvolala.

Francúzsky premiér Édouard Philippe sa v pondelok mimoriadne stretol so zástupcami hlavných politických strán. Krízové rokovanie politikov majú na svedomí sobotňajšie nepokoje, ktoré vypukli v Paríži počas protivládnych nepokojov. Predseda vlády sa tiež mal v pláne stretnúť so zástupcami protestného hnutia takzvaných "žltých viest". Stretnutie ale odvolal nakoľko odznelo niekoľko hrozieb smrti v radoch demonštrantov smerom k vláde. 

​V utorok ráno miestne média informovali, že vláda pozastaví zvyšovanie daní na pohonné hmoty, informoval portál BBC. Protivládne protesty sa v Paríži konajú aj v pondelok. Do ulíc vyšli zamestnanci záchraniek, ktorí sa zišli pri budove Národného zhromaždenia a sťažujú sa na zmeny v ich pracovných podmienkach. Demonštranti zapálili pneumatiky, zablokovali dopravu a niektorí z nich skandovali "Macron, odstúp".

Francúzi od 17. novembra protestovali v sobotu už tretíkrát v rámci hnutia takzvaných žltých vies nielen kvôli plánovanému zvýšeniu cien pohonných hmôt, ale aj kvôli iným opatreniam vlády. K sobotňajšom akciám sa pripojilo v celej krajine na 75.000 ľudí, zranenia utrpelo podľa polície okolo 900 ľudí, traja prišli o život a zo 412 predvedených osôb polícia ponechala 378 vo väzbe.

​Demonštranti v žltých reflexných vestách, ktoré symbolizujú odpor voči zvyšovaniu daní a vysokým životným nákladom, zapálili vyše sto áut, rozbíjali okná, rabovali obchody, hádzali kamene na policajtov a poničili a posprejovali Víťazný oblúk v centre Paríža. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn a vodné delá, uzavrela desiatky ulíc a staníc metra, aby dostala nepokoje pod kontrolu.

​Vláda v reakcii na udalosti naznačila možnosť vyhlásenia výnimočného stavu. Philippe a Macron čelia za ich riešenie krízy kritike od rivalov z celého politického spektra.

https://twitter.com/robbystarbuck/status/1069644947098234880

Súvisiace články

Najčítanejšie