Voľby v USA sa skončili, republikáni stratili Snemovňu reprezentantov

Voľby v USA sa skončili, republikáni stratili Snemovňu reprezentantov

WASHINGTON / Voľby v Spojených štátoch skončili o 7:00 SEČ uzatvorením hlasovacích miestností na Aleutských ostrovoch na východe Aljašky. Senát podľa prepočtu médií udržali republikáni, ktorí ale prišli o Snemovňu reprezentantov, ktorú ovládnu demokrati. Kongres v novom zložení zasadne v januári 2019.

​Ako prvý sa v utorok o 18:00 miestneho času (24:00 SEČ) zavreli volebné miestnosti v takmer celej Indiane a vo východnej časti Kentucky. Potom hlasovanie postupne končilo od východu po západ, ako posledný sa tak stalo na Aljaške.

Vedľa nového zloženia celej 435členné Snemovne reprezentantov a tretiny stočlenného Senátu vyberali Američania tiež guvernérmi v 36 štátoch a troch teritóriách, starostu Washingtone či nové zástupca v štátnych zákonodarných zboroch.

"Dnes v noci fantastický úspech. Vďaka všetkým!" Napísal Trump v krátkej reakcii na sčítanie hlasov. Republikáni, ktorí doteraz ovládali obe komory Kongresu, stratili väčšinu v Snemovni reprezentantov. To Trumpovi skomplikuje posledné dva roky jeho štvorročného mandátu.

Neskôr prezident na twitteri zverejnil komentáre dvoch politických komentátorov, ktoré ho vychvaľujú.

"Stalo sa len päťkrát v posledných 105 rokoch, že úradujúci prezident získal vo voľbách kresla v Senáte. Pán Trump má okolo seba kúzlo. Tomuto chlapíkovi kúzlo lezie z uší," napísal komentátor Ben Stein v úryvku, ktorý prezident zverejnil na svojom twitteri, bez sa zmienil o víťazstvo demokratov v Snemovni reprezentantov. "Republikáni majú neuveriteľné šťastie, že ho majú ... Všetko je to založené na Trumpovom kúzle - Trump je očarujúci muž," napísal ďalej Stein v úryvku, ktorý sa objavil na Trumpovom twitteri.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:00 KINOSÁLA
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:15 Kutyil s.r.o. II.
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:50 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:25 Scorpions Forever
07:15 Noc s králem
09:25 To nejsi Ty