Voľby v USA sa skončili, republikáni stratili Snemovňu reprezentantov

Voľby v USA sa skončili, republikáni stratili Snemovňu reprezentantov

WASHINGTON / Voľby v Spojených štátoch skončili o 7:00 SEČ uzatvorením hlasovacích miestností na Aleutských ostrovoch na východe Aljašky. Senát podľa prepočtu médií udržali republikáni, ktorí ale prišli o Snemovňu reprezentantov, ktorú ovládnu demokrati. Kongres v novom zložení zasadne v januári 2019.

​Ako prvý sa v utorok o 18:00 miestneho času (24:00 SEČ) zavreli volebné miestnosti v takmer celej Indiane a vo východnej časti Kentucky. Potom hlasovanie postupne končilo od východu po západ, ako posledný sa tak stalo na Aljaške.

Vedľa nového zloženia celej 435členné Snemovne reprezentantov a tretiny stočlenného Senátu vyberali Američania tiež guvernérmi v 36 štátoch a troch teritóriách, starostu Washingtone či nové zástupca v štátnych zákonodarných zboroch.

"Dnes v noci fantastický úspech. Vďaka všetkým!" Napísal Trump v krátkej reakcii na sčítanie hlasov. Republikáni, ktorí doteraz ovládali obe komory Kongresu, stratili väčšinu v Snemovni reprezentantov. To Trumpovi skomplikuje posledné dva roky jeho štvorročného mandátu.

Neskôr prezident na twitteri zverejnil komentáre dvoch politických komentátorov, ktoré ho vychvaľujú.

"Stalo sa len päťkrát v posledných 105 rokoch, že úradujúci prezident získal vo voľbách kresla v Senáte. Pán Trump má okolo seba kúzlo. Tomuto chlapíkovi kúzlo lezie z uší," napísal komentátor Ben Stein v úryvku, ktorý prezident zverejnil na svojom twitteri, bez sa zmienil o víťazstvo demokratov v Snemovni reprezentantov. "Republikáni majú neuveriteľné šťastie, že ho majú ... Všetko je to založené na Trumpovom kúzle - Trump je očarujúci muž," napísal ďalej Stein v úryvku, ktorý sa objavil na Trumpovom twitteri.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:00 Vtierka Sam
00:00 Akty X
01:00 Noviny TV JOJ
22:10 Príbeh kmotra
00:20 Cestovanie v čase
00:55 It's Always Sunny in Philadelphia XI.
23:05 A.P.B.: Nová generácia
00:05 Tequila a Bonetti
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:10 Príbehy dvoch myší II.
23:35 Zabi nudu! II.
23:40 Ovečka Shaun II.
21:55 V utajení
23:40 Krvavý Valentýn
01:15 Hudba ticha