Na výročie Československa nezabudli ani naši južní susedia. Oslavy sa konali na symbolickom mieste

Na výročie Československa nezabudli ani naši južní susedia. Oslavy sa konali na symbolickom mieste

BUDAPEŠŤ / Ani v Maďarsku nezabudli na výročie vzniku Československa. Oslavy storočnice sa konali na symbolickom mieste. V pôvodnej historickej budove, ktorá slúžila ako naše prvé veľvyslanectvo v medzivojnovom období. Práve tam sa neskôr odohral dramatický príbeh záchrany.

Miestom originálnych osláv bola budova bývalej československej ambasády v Budapešti. Tento niekdajší Zichyovský palác začal slúžiť ako veľvyslanectvo ČSR v roku 1922. Budova je ale zaujímavá nielen svojim vzhľadom, ale aj históriou.

​S budovou sa spája aj príbeh záchrany ľudských životov. Po rozbití Československa v roku 1939 si v nej Nemci zriadili pobočku ríšskej ambasády. Z bývalého personálu si nechali iba domovníka, ktorý v kotolni ukrýval skupinu židov pred nacistami.

Práve storočnici Československa bol venovaný slávnostný večer na ambasáde. V budove vládla atmosféra 20. rokov minulého storočia. Dobové oblečenie, hudba aj spôsob zábavy, to všetko pripomínalo prvorepublikovú noblesu.

Špeciálne k výročiu dalo české a slovenské veľvyslanectvo upiecť poschodovú tortu, ktorú namiesto sviečok zdobila čokoládová stovka.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:45 SEDEM
22:40 INKOGNITO - VEĽKONOČNÉ
20:10 Power Rangers: Strážcovia vesmíru
22:40 Tvrďas 3
00:25 Hviezdna brána I.
20:10 Vtierka Castle II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
20:30 Robošváb IV.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Pohanský král
22:15 Fakjů pane učiteli
00:25 JOE