Na výročie Československa nezabudli ani naši južní susedia. Oslavy sa konali na symbolickom mieste

Na výročie Československa nezabudli ani naši južní susedia. Oslavy sa konali na symbolickom mieste

BUDAPEŠŤ / Ani v Maďarsku nezabudli na výročie vzniku Československa. Oslavy storočnice sa konali na symbolickom mieste. V pôvodnej historickej budove, ktorá slúžila ako naše prvé veľvyslanectvo v medzivojnovom období. Práve tam sa neskôr odohral dramatický príbeh záchrany.

Miestom originálnych osláv bola budova bývalej československej ambasády v Budapešti. Tento niekdajší Zichyovský palác začal slúžiť ako veľvyslanectvo ČSR v roku 1922. Budova je ale zaujímavá nielen svojim vzhľadom, ale aj históriou.

​S budovou sa spája aj príbeh záchrany ľudských životov. Po rozbití Československa v roku 1939 si v nej Nemci zriadili pobočku ríšskej ambasády. Z bývalého personálu si nechali iba domovníka, ktorý v kotolni ukrýval skupinu židov pred nacistami.

Práve storočnici Československa bol venovaný slávnostný večer na ambasáde. V budove vládla atmosféra 20. rokov minulého storočia. Dobové oblečenie, hudba aj spôsob zábavy, to všetko pripomínalo prvorepublikovú noblesu.

Špeciálne k výročiu dalo české a slovenské veľvyslanectvo upiecť poschodovú tortu, ktorú namiesto sviečok zdobila čokoládová stovka.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Hoď svišťom II.
05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
05:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:50 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:00 Skutočné paničky z New Yorku VII.
06:25 Extrémne metódy rodičovstva
08:40 Dr. LUDSKY
05:10 Sam a Max
05:35 Lovci drakov
06:00 Rozprávky z machu a papradia
05:55 Lord of the Dance
07:40 Madea vás ochrání
09:40 Bláznivé námluvy