CERN stopol spoluprácu s vedcom, ktorý osočoval ženy. Podľa neho je fyzika mužskou záležitosťou

CERN stopol spoluprácu s vedcom, ktorý osočoval ženy. Podľa neho je fyzika mužskou záležitosťou

Archívna reportáž
embed kód
ŽENEVA / Pre sexistické výroky pozastavilo Európske laboratórium pre jadrový výskum (CERN) spoluprácu s talianskym fyzikom Alessandrom Strumiom. Na prednáške, ktorá bola podľa CERN-u vysoko urážlivá napríklad uviedol, že fyzika je mužská záležitosť a ženy niektoré pozície podľa neho dostávajú len na základe zvýhodnenia pre svoje pohlavie.

Strumia vo svojej prednáške uviedol, že fyziku objavili a vybudovali muži a obvinil ženy, že niektoré posty v oblasti tejto vedeckej disciplíny získavajú len na základe svojho pohlavia, aby sa dosiahlo rovného zastúpenia mužov a žien. Spoluprácu s fyzikom, ktorého domovskou inštitúciou je univerzita v severotalianskom Pise, CERN pozastavil do skončenia vyšetrovania, ktoré sa zaoberá jeho prednáškou na konferencii s názvom Teória vysokých energií a gender. 

CERN v utorok uviedol, že o obsahu jeho prednášky vopred nevedeli. Výroky vedca odsúdili ako neprijateľné v akomkoľvek profesionálnom prostredí. Laboratórium, ktoré prevádzkuje najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete, si podľa prehlásenia váži rozmanitosť a je odhodlané ho aj naďalej podporovať. 

Študentka kozmológie Laura Covi, ktorá sa piatkovej prednášky zúčastnila, uviedla, že Strumia ženy v prednáške napádal. Okrem iného ich obvinil, že dostávajú funkcie aj v prípade, že vykonajú menej práce ako muži. Podľa nej sa ale jeho výroky nestretli na konferencii s pochopením a ženského pohlavia sa zastali aj prítomní muži. 

Treba dodať, že počet žien pracujúcich v CERN-e sa za posledné desaťročia zvýšil len veľmi mierne. Muži aj naďalej predstavujú 80 percent všetkých zamestnancov laboratória. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
13:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT - TO NAJ...
12:00 Prvé oddelenie II.
12:30 Neserte nám pestúnku II.
13:20 Simpsonovci XXVI.
12:00 Terra Nova
13:00 Dr. House VI.
14:00 Policajt z L.A.
12:10 Oskar v balóne
12:30 Rybičky Flip a Flap
12:35 Albert pozná prírodu najlepšie
11:15 Slunce, seno, erotika
13:10 Cizinka s mou tváří
14:55 Tygří oči