CERN stopol spoluprácu s vedcom, ktorý osočoval ženy. Podľa neho je fyzika mužskou záležitosťou

CERN stopol spoluprácu s vedcom, ktorý osočoval ženy. Podľa neho je fyzika mužskou záležitosťou

Archívna reportáž
embed kód
ŽENEVA / Pre sexistické výroky pozastavilo Európske laboratórium pre jadrový výskum (CERN) spoluprácu s talianskym fyzikom Alessandrom Strumiom. Na prednáške, ktorá bola podľa CERN-u vysoko urážlivá napríklad uviedol, že fyzika je mužská záležitosť a ženy niektoré pozície podľa neho dostávajú len na základe zvýhodnenia pre svoje pohlavie.

Strumia vo svojej prednáške uviedol, že fyziku objavili a vybudovali muži a obvinil ženy, že niektoré posty v oblasti tejto vedeckej disciplíny získavajú len na základe svojho pohlavia, aby sa dosiahlo rovného zastúpenia mužov a žien. Spoluprácu s fyzikom, ktorého domovskou inštitúciou je univerzita v severotalianskom Pise, CERN pozastavil do skončenia vyšetrovania, ktoré sa zaoberá jeho prednáškou na konferencii s názvom Teória vysokých energií a gender. 

CERN v utorok uviedol, že o obsahu jeho prednášky vopred nevedeli. Výroky vedca odsúdili ako neprijateľné v akomkoľvek profesionálnom prostredí. Laboratórium, ktoré prevádzkuje najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete, si podľa prehlásenia váži rozmanitosť a je odhodlané ho aj naďalej podporovať. 

Študentka kozmológie Laura Covi, ktorá sa piatkovej prednášky zúčastnila, uviedla, že Strumia ženy v prednáške napádal. Okrem iného ich obvinil, že dostávajú funkcie aj v prípade, že vykonajú menej práce ako muži. Podľa nej sa ale jeho výroky nestretli na konferencii s pochopením a ženského pohlavia sa zastali aj prítomní muži. 

Treba dodať, že počet žien pracujúcich v CERN-e sa za posledné desaťročia zvýšil len veľmi mierne. Muži aj naďalej predstavujú 80 percent všetkých zamestnancov laboratória. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:30 KINOSÁLA
05:40 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
05:00 Plastiková nevesta
05:45 Extrémna premena
06:30 Neserte nám pestúnku II.
05:00 Ferdo Mravec
05:30 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:40 Touha zvítězit
09:00 Skleněný zámek
11:15 Domácnost naruby