Maďarom hrozí strata práva hlasovať v Európskej rade

Maďarom hrozí strata práva hlasovať v Európskej rade

BRATISLAVA / Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu nenašli spoločnú reč pri reakcii na kroky maďarskej vlády. Kabinet Viktora Orbána prišiel s viacerými rozhodnutiami, ktoré sa nezhodujú s hodnotami Európskej únie. Európsky parlament preto vyzval Radu Európskej únie, aby zakročila.

Únia Orbánovi vyčíta rozsiahlu štátnu korupciu, prispôsobovanie si ústavy, ovládnutie Ústavného súdu, rušenie slobodných médií, útoky na mimovládne organizácie, ale aj nepriateľský postoj k utečencom.

Orbánovi preto rezolúciou na pôde Európskeho parlamentu ukázali zdvihnutý prst a Maďarom hrozí strata práva hlasovať v Európskej rade. No na postoji k maďarskej vláde sa nevedeli zhodnúť ani naši europoslanci.

Europoslanci o Orbánovi 

Zatiaľ čo so sankciami súhlasil napríklad Eduard Kukan, jednoznačne proti bol šéf SMK Pál Csáky. "Čo sa týka korupcie, áno aj v Maďarsku existuje korupcia. Ale osobne si myslím, že aj v Rumunsku, Bulharsku aj na Slovensku je vyššia úroveň korupcie. Teraz pred voľbami to posilní len extrémistov."

A napriek výhradam sa hlasovania zdržala aj Monika Beňová. "Ako členka výboru pre občianske slobody dlhodobo kritizujem, čo sa v Maďarsku deje. Na druhej strane treba tu veľmi úprimne povedať, že nebol zásadný dôvod práve v tejto chvíli hlasovať za túto správu."

Maďarsko nepoľaví 

"Maďarsko na toto vydieranie nepristúpi. Maďarsko bude chrániť svoje hranice, zastaví nelegálnu migráciu a bude brániť svoje práva," vyjadril sa napriek všetkému maďarský premiér Viktor Orbán.

Politický analytik Marián Leško tvrdí, že existujú desiatky dôvodov na ráznejší prístup únie voči Orbánovej vláde. Podľa jeho slov sa odklonila od hodnôt, na ktorý európske spoločenstvo vzniklo. "Každý poslanec Európskej únie, ktorý si ctí pravidlá a hodnoty spoločenstva mal hlasovať za spustenie procedúry. Fakt, že to urobila iba menšia časť europoslancov zo Slovenska nám neslúži ku cti a je to smutná záležitosť," uviedol.

Pozrite si archívnu reportáž o súvisiacej téme: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Najkrajšie bývanie II.
06:10 NA CHALUPE
06:55 Pod povrchom
05:00 Súdna sieň
05:45 Dr. Dokonalý
06:25 Hoď svišťom
06:05 William a Kate: Královská svatba
07:25 Napříč časem
09:15 Lion