Británia sa pripravuje na odchod z EÚ bez dohody. Neveria v ňu už ani európski diplomati

Británia sa pripravuje na odchod z EÚ bez dohody. Neveria v ňu už ani európski diplomati

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Britský minister pre brexit Dominic Raab uviedol, že pokrok v nedoriešených otázkach v prípade britského odchodu z Európskej únie je cítiť pri každom ďalšom rokovaní. Myslí si, že dobrá dohoda s Európskou úniou je stále na dosah. Napriek tomu ale predstaví 25 dokumentov, ktoré majú Britániu pripraviť na možnosť, že z EÚ odíde bez dohody na podmienkach odchodu. Do konca septembra by mali Briti zverejniť asi 80 podobných dokumentov.

Zástancovia brexitu v konzervatívnej strane niekoľko mesiacov volajú po tom, aby vláda posúrila prípravy eventuálneho opustenia Európskej únie bez dohody, čo by vylepšilo pozíciu Londýna v poslednej fáze vyjednávania v Bruseli. 

Podľa britských ministrov by prvá séria dokumentov mala odpovedať na "desivé" otázky o scenári zlyhania rozhovorov. 

Podľa denníka The Times má vládne oznámenie pokrývať také oblasti ako je univerzitný výmenný program Erasmus či financovanie poľnohospodárstva a humanitárnych projektov. "Tieto technické avíza a ďalšie, ktoré budú nasledovať, predstavujú rozumný, premyslený a primeraný prístup na minimalizáciu dopadu absencie dohody na britské firmy, občanov, charity, ale aj štátne orgány," citoval denník z prejavu ministra Raaba.

Raab vo vysielaní uviedol, že Británia by po prípadnom zlyhaní vyjednávaní o brexite zostala zodpovedným partnerom a od Európskej únie neočakáva pomstychtivé kroky. "Pri každom stretnutí zaznamenávame dobrý pokrok v nedoriešených otázkach odchodu," uviedol Raab. Európska únia podľa neho podrobne skúma britské návrhy ohľadom budúceho režimu na írskej hranici, ktorý bol kameňom úrazu rokovaní. 

Británia má z Európskej únie odísť o sedem mesiacov. Podľa utorkovej správy agentúry Reuters už viacerí z európskych diplomatov neveria, že dohoda s Britániou bude hotová do septembrového samitu EÚ, ktorý považovali za neoficiálny termín jeho schválenia. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
16:50 NAŠI IV.
17:30 NOVINY
16:15 Simpsonovci XXVII.
16:45 Simpsonovci XXVIII.
17:15 Mačka a pes
15:55 Skutočný génius
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:50 Súdna sieň
16:35 Sníček
16:45 Okido II.
17:00 Zabi nudu! II.
16:15 Kouzlo Vánoc
18:00 Zátah
20:15 Mlčení