Británia sa pripravuje na odchod z EÚ bez dohody. Neveria v ňu už ani európski diplomati

Británia sa pripravuje na odchod z EÚ bez dohody. Neveria v ňu už ani európski diplomati

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Britský minister pre brexit Dominic Raab uviedol, že pokrok v nedoriešených otázkach v prípade britského odchodu z Európskej únie je cítiť pri každom ďalšom rokovaní. Myslí si, že dobrá dohoda s Európskou úniou je stále na dosah. Napriek tomu ale predstaví 25 dokumentov, ktoré majú Britániu pripraviť na možnosť, že z EÚ odíde bez dohody na podmienkach odchodu. Do konca septembra by mali Briti zverejniť asi 80 podobných dokumentov.

Zástancovia brexitu v konzervatívnej strane niekoľko mesiacov volajú po tom, aby vláda posúrila prípravy eventuálneho opustenia Európskej únie bez dohody, čo by vylepšilo pozíciu Londýna v poslednej fáze vyjednávania v Bruseli. 

Podľa britských ministrov by prvá séria dokumentov mala odpovedať na "desivé" otázky o scenári zlyhania rozhovorov. 

Podľa denníka The Times má vládne oznámenie pokrývať také oblasti ako je univerzitný výmenný program Erasmus či financovanie poľnohospodárstva a humanitárnych projektov. "Tieto technické avíza a ďalšie, ktoré budú nasledovať, predstavujú rozumný, premyslený a primeraný prístup na minimalizáciu dopadu absencie dohody na britské firmy, občanov, charity, ale aj štátne orgány," citoval denník z prejavu ministra Raaba.

Raab vo vysielaní uviedol, že Británia by po prípadnom zlyhaní vyjednávaní o brexite zostala zodpovedným partnerom a od Európskej únie neočakáva pomstychtivé kroky. "Pri každom stretnutí zaznamenávame dobrý pokrok v nedoriešených otázkach odchodu," uviedol Raab. Európska únia podľa neho podrobne skúma britské návrhy ohľadom budúceho režimu na írskej hranici, ktorý bol kameňom úrazu rokovaní. 

Británia má z Európskej únie odísť o sedem mesiacov. Podľa utorkovej správy agentúry Reuters už viacerí z európskych diplomatov neveria, že dohoda s Britániou bude hotová do septembrového samitu EÚ, ktorý považovali za neoficiálny termín jeho schválenia. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:15 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
13:50 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli III.
15:50 Simpsonovci IV.
13:55 Dr. House I.
14:50 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
15:50 Vražedné Miami II.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
12:35 Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu
14:15 Dobrodružství Hucka Finna
16:10 Footloose: Tanec zakázán