Do Španielska násilne preniklo asi 115 utečencov. Niektorí na policajtov útočili kyselinou

Do Španielska násilne preniklo asi 115 utečencov. Niektorí na policajtov útočili kyselinou

CEUTA / Asi tri stovky migrantov sa v stredu ráno pokúsilo preniknúť z Maroka do španielskej enklávy Ceuta, ktorá leží na severnom pobreží Afriky. Viac ako stovke z nich sa bezpečnostnú bariéru s ostnatým drôtom podarilo prekonať.

Na prekonanie plotu použili niektorí utečenci ostré predmety, kyselinu a nehasené vápno, čím spôsobili zranenia siedmich španielskym policajtom. Počet zranených migrantov miestne médiá zatiaľ neuvádzajú, mnohí ale majú rezné rany, pretože bariéra je zakončená ostnatým drôtom.

Španielske médiá pôvodne odhadovali počet migrantov, ktorým sa podarilo bariéru do Ceutu prekonať, na dve stovky. Neskôr s odvolaním na zastúpenie španielskej vlády oznámila, že na Ceutu preniklo 115 migrantov. Počet ale nemusí byť konečný.

Druhé prekročenie 

Incident sa stal ráno okolo deviatej hodiny miestneho času na rovnakom mieste, kadiaľ pred mesiacom preniklo na Ceutu z marockého územia asi 600 migrantov. Aj oni vtedy prekonali dvojitý, šesť metrov vysoký plot zakončený ostnatým drôtom a niektorí z nich útočili na policajtov nehaseným vápnom, ktoré môže spôsobiť ťažké popáleniny.

Preľudnené centrum 

Migranti, ktorí podľa španielskych médií pochádzajú zo subsaharskej Afriky, po prekonaní plota zamierili do dočasného centra pre imigrantov. To má kapacitu asi 500 ľudí, migrantov je v mieste ale už po dnešku na 1300. Okolo centrá sú preto postavené stany.

Okrem Ceute sa migranti snažia dostať do Španielska, poťažmo do Európy aj cez ďalšie španielsku enklávu Melilla. Obe sa nachádzajú na severoafrickom pobreží Stredozemného mora a sú obklopené marockým územím. Ďalší migranti priplávajú do Španielska na člnoch k jeho južnému pobrežiu.

Hlavná brána do Európy 

Španielsko sa tento rok pre migrantov z Afriky stalo hlavnou bránou do Európy. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) priplávalo tento rok do Španielska cez more z Afriky na 27 800 migrantov, ďalších asi 4900 ich preniklo tento rok do Ceute a Melille. Vlani priplávalo do Španielska po mori za celý rok z Afriky 22.100 migrantov a do dvoch enkláv v Afrike ich preniklo v roku 2017 na 6250.

V Taliansku v utorok zakotvila loď so 117 migrantmi. Na pevninu ich ale nevpustili. Najprv si ich musia rozdeliť okolité štát EÚ:  

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:35 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:20 Kutyil s.r.o. II.
06:55 OCHRANCOVIA
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:10 Všechno, co si přeje
07:50 Henry ze zkumavky
09:35 Poslední čas na lásku