Turecká ekonomická kríza ovplyvňuje aj hodnotu eura

Turecká ekonomická kríza ovplyvňuje aj hodnotu eura

Archívna reportáž
embed kód
ANKARA / Turecko zatiahlo záchrannú brzdu. Menová kríza v krajine a diplomatické spory so Spojenými štátmi zneistili investorov i zahraničné banky. Ankara preto hľadá pomoc na východe. 15 miliárd prisľúbil Katar, či to však bude stačiť je otázne. Nie je totiž vylúčené, že Turecko bude potrebovať medzinárodnú pomoc.

Turecká ekonomika stojí na križovatke. Nezvyčajné totiž je, že ju chce riadiť sám prezident a jeho rodina. Výsledok? Podľa analytika INESS Martina Vlachynského: „Hodnota líry pomerne prudko klesá a zároveň rýchlo v krajine rastie inflácia.“ Stanislav Pánis, hlavný analytik J&T Bank dodáva: „Miestami sa obchodovala líra voči USD za 7 lír, čo je oproti začiatku roka oslabenie takmer o 90%.“

Tamojšia centrálna banka i podnikateľská obec majú zviazané ruky. Pomohli by vyššie úrokové sadzby, tie však hlava štátu odmieta. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil: „Som presvedčený o tom, že kurz sa vráti na rozumnú úroveň. Nemajte obavy, budeme dodržiavať pravidlá voľného trhu. V tomto smere nebudeme robiť ústupky.“

Turecká kríza sa prejavila aj na jednotnej európskej mene, ktorá je na najnižšej úrovni voči doláru od vlaňajšieho leta.

Dôvodom je fakt, že v Turecku pôsobia aj francúzske, španielske a talianske banky, ktoré by mohli prísť o miliardy eur. Mike Ingram, hlavný trhový stratég WH Írsko hovorí: „Západná Európa nie je pre ne zaujímavý trh. Preto hľadajú šťastie v rozvíjajúcich sa krajinách a v Turecku je veľký dopyt po úveroch.
Líra po zásahoch včera získala späť časť svojej hodnoty, kríza však zďaleka nepominula.

Pre turistov tak budú nákupy v Turecku aspoň na čas o niečo lacnejšie. Ak si bude prezident Erdogan naďalej zakrývať oči pred ekonomickými problémami, menová kríza v Turecku môže skončiť aj oveľa horšie. Stanislav Pánis varuje: „Je možné, že Turecko sa dostane do takých problémov, že bude potrebná jeho medzinárodná záchrana.

Slová amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení ciel na turecké kovy vyvolal okamžité oslabenie tureckej líry:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:00 Súdna sieň
12:00 Noviny o 12:00
12:35 TOP STAR
11:00 Letecké katastrofy XVI.
12:20 Profesionáli III.
13:20 Simpsonovci XI.
09:55 Nákupné maniačky
11:25 Pod povrchom
12:35 Slnečno, sem-tam vraždy II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:10 Medzi nami zvieratkami
11:20 Arthur a Minimojovia
09:45 Rivalky na hrazdě
11:35 Zůstaň nablízku
13:15 Příšerky pod hladinou