Oblačno
19°
Bratislava
Ľubomír
13.8.2022
Lídri krajín EÚ sa dohodli, čo bude s migrantmi
Zdielať na
Zahraničie

Lídri krajín EÚ sa dohodli, čo bude s migrantmi

BRUSEL / Lídri Európskej únie po celonočných rokovaniach zo štvrtka na piatok dosiahli na summite v Bruseli prelomovú dohodu o migrácii. Predseda Európskej rady Donald Tusk na svojom Twitteri uviedol, že 28 lídrov sa dohodlo na kompromise v otázke migrácie, ktorá je ústrednou témou ich dvojdňového summitu. Višegrádska štvorka podľa maďarského premiéra Viktora Orbána uspela so svojimi návrhmi. Taliansky minister vnútra Mateo Salvini je vo svojich vyjadreniach opatrnejší - plánuje si počkať na konkrétne kroky a činy.

Na základe dohody sa majú posilniť vonkajšie hranice bloku a zvýši sa solidarita medzi členskými štátmi, aby odľahčili krajiny najviac zasiahnuté migráciou, ako sú Grécko či Taliansko. Plán tiež navrhuje zriadenie stredísk pre migrantov v Severnej Afrike, ktoré budú posudzovať ich nárok na azyl. Štáty únie budú môcť zriadiť na svojom území centrá pre migrantov dobrovoľne. Pričom sami budú určovať v "rýchlych centrách", ktorý migrant zachránený v Stredozemnom mori, má nárok na azyl v EÚ a kto z nich bude vrátení naspäť do svojej krajiny. 

"Európa nie je ostrov. A my musíme byť pripravení čeliť výzvam a pritom zostať verní hodnotám a ochrane našich ľudí. Dnes v noci sme urobili dôležitý krok. Mnohí si mysleli, že dosiahnuť dohodu bude nemožné, ale my sme našli riešenie pre Európu," uviedol 
Okrem ochrany hraníc je cieľom zastaviť pašerákov na všetkých trasách, najmä však z Líbye. Rovnako chcú európski lídri odhodlaní naplno realizovať dohodu s Tureckom a zastaviť migračný tok, čím by sa mali obmedziť aj straty na životoch migrantov, ktorí podstupujú riskantné cesty a plavby.

"Rokovanie bolo fakt náročné, skončili sme ráno o pol piatej, rokovanie o migrácii trvalo desať hodín," prezradil premiér Peter Pellegrini. 

"Dosiahli sme európske riešenie," uviedol po náročných rokovaniach francúzsky prezident Emmanuel Macron. Spokojnosť vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá čelila intenzívnemu tlaku na nájdenie kompromisného riešenia nielen na európskej, ale aj na domácej pôde. "Dôležité sú vyloďovacie platformy," poznamenala Merkelová. Ide práve o centrá mimo EÚ, kde sa budú migranti rozdeľovať. Tie majú byť zriadené v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov, Medzinárodnou organizáciou pre migrácie a v súlade s medzinárodným právom. 

Premiér Andrej Babiš označil nočnú dohodu summitu EÚ o migrácií za obrovský úspech. Dôležité podľa nej je, že všetci opustili problematiku kvót. 

Je tam riziko, tvrdí Pellegrini

"Riziko, že to nemusí fungovať tak ideálne, ako je napísané v záveroch, vždy existuje. Môže sa stať, že niektoré krajiny, ktoré sú na prvej línii, nebudú ochotné zriadiť centrum, potom ale neviem, ako to bude fungovať," povedal premiér. 

Reč aj o financiách 

Európska rada rokovala aj o financiách. Zhodli sa na spolupráci s Afrikou. Cieľom je transformácia kontinentu, z ktorého prúdi najviac utečencov do Európy. Väčšina čelných predstaviteľov hovorí o obrovskom pokroku. Mnohí ale dodávajú, že slová nestačia, dôležité budú kroky. Dosiahnutá dohoda je veľmi dôležitá pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Tá od koaličného partnera, ministra vnútra Hersta Seehofera dostala ultimátum, ktoré mohlo položiť vládu. Seehofer trval na tom, aby Nemecko začalo od 1.júla z hraníc vracať migrantov do tých krajín, kde boli registrovaní.

Saková k dohode lídrov

"Slovenská republika v tejto téme od začiatku presadzuje vlastnú stratégiu, postavenú na dobrovoľnej solidarite a predovšetkým ochrane vonkajších hraníc schengenu. Povinné kvóty, ktorým sme museli v minulosti odolávať, nie sú riešením a zdá sa, že tento fakt si už uvedomili viaceré krajiny," uvádza sa v stanovisku ministerky. 

Podľa rezortu vnútra je potrebné pozornosť naďalej sústrediť na ochranu hraníc, ktoré sú najviac atakované migračnou vlnou. "Treba sa venovať funkčnosti hot spotov (centrá na vonkajších hraniciach únie) a záchytných centier, rovnako tak pobrežnej stráži a limitovať možnosti pašerákov, ktorí si robia z migračnej krízy obrovský biznis. Naďalej budeme presadzovať politiku individuálnej, dobrovoľnej solidarity. V minulom roku slúžilo pri hraniciach Macedónska, Srbska, Maďarska, Poľska a iných krajín viac ako 240 slovenských policajtov," uviedol ďalej v správe rezort. 

"Premiér Pellegrini ponúkol rakúskym, ale aj iným kolegom možnosť ubytovať v našich kapacitách osoby, ktoré sú v procese posudzovania alebo premiestňovania. Viete, že dočasne túto pomoc v minulom roku využilo Rakúsko a v Gabčíkove bolo umiestnených 1 200 osôb zo Sýrie. Táto ponuka platí aj naďalej. Samozrejme budeme pokračovať v hľadaní spôsobov, ako pomôcť v riešení tohto problému, stále však ostáva na prvom mieste suverenita a bezpečnosť občanov SR," dodal rezort vnútra . 

Pozrite si reportáž súvisiacu s článkom: 

 

Súvisiace články

Najčítanejšie