Väzenie za pomoc utečencom. OSN zdvíha varovný prst

Väzenie za pomoc utečencom. OSN zdvíha varovný prst

BUDAPEŠŤ / Po tom, čo maďarská vláda v utorok predložila parlamentu návrh zákona nazvaný Stop Šorošovi, zasiahol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. Maďarov vyzýva, aby zákon obmedzujúci mimovládne organizácie stiahli. Súčasťou tejto novely je aj väzenie za poskytnutie pomoci utečencom.

Návrh predložený v utorok v maďarskom parlamente podľa Úradu vysokého komisára OSN pre migráciu obmedzuje mimovládne organizácie a súkromné osoby v podpore utečencov a žiadateľov o azyl. Úrad poukazuje na to, že kroky maďarskej vlády napadajú základné ľudské práva a slobody.

"Každému musí byť jasné, že takéto zákony škodia ľuďom, ktorí sú v prvom rade nútení utekať pred vojnou, násilím a prenasledovaním vo vlastnej krajine. Tento zákon im odoberie právo na základnú humanitárnu pomoc," vysvetľuje Erno Simon hovorca regionálneho zastúpenia pre Maďarsko (UNHCR). 

Väzenie za kúsok jedla 

Vláda premiéra Viktora Orbana návrh týkajúci sa obmedzenia činnosti mimovládnych organizácií ešte sprísnila. Po novom má byť v krajine trestným činom organizovaná pomoc migrantom k legalizácii pobytu. Za mreže sa dostane človek, ktorý nelegálnym migrantom poskytne čo len jedlo, poradenstvo, či informácie o možnostiach žiadania o azyl.

"Ak niekto poskytne finančnú pomoc alebo inak podporí nelegálnu migráciu, môže ísť na rok do väzenia," informuje maďarský štátny tajomník, Csaba Domotor. Podľa riaditeľky maďarskej pobočky Amnesty international ide o prehĺbenie intolerancie v krajine, nenávisti voči cudzincom a rasizmu. Helsinská organizácia pracujúca s utečencami upozorňuje na nesúlad s európskymi zákonmi. 

Z pomoci zločin

"Urobiť z pomoci zločin je absolútne scestné, nereálne a nekorešponduje to s legislatívou Európskej únie, rovnako ako aj s maďarskou ústavou," hovorí rázne Andras Lederer, zástupca helsinskej komisie. 

Opatrenia z nového balíku zákona sa však majú stať súčasťou maďarskej ústavy. Podľa Maďarska je cieľom zabrániť ilegálnej migrácii a neurobiť z Maďarska zem prisťahovalcov. Pôvodný text zákona predstavil Orban ešte pred aprílovými voľbami, v ktorých jeho strana Fidesz jasne zvíťazila a získala ústavnú väčšinu v parlamente.

Len pred pár dňami na Slovensku zadržali troch chlapcov z Afganistanu, ktorí riskovali život a skrývali sa v prívese naloženom pieskom: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:45 Súdna sieň
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:35 Stratené duše III.
09:30 Stratené duše III.
07:00 Ochrancovia
08:20 Divoké kone
09:50 Divoké kone
08:00 Malí fidlikanti
08:20 Viking Vicky
08:35 Petronela Jabĺčková
08:05 Nevlastní dcera
09:40 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
11:25 Cesta za králem trollů