Skoro jasno
20°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2024
Podvodníci sa vydávajú za Zuckerberga a mámia z ľudí peniaze
Zdielať na

Podvodníci sa vydávajú za Zuckerberga a mámia z ľudí peniaze

SAN FRANCISCO / Tisíce dolárov sa podarilo z užívateľov sociálnych sietí vymámiť podvodníkom vydávajúcim sa za šéfa sociálnej siete Marka Zuckerberga a jeho prevádzkovej riaditeľky Sheryl Sandbergovej. Používajú pri tom známy postup: Používateľovi pošlú správu, že vyhral v internetovej lotérii státisíce dolárov, ale pred ich vyplatením požadujú zaslanie relatívne malej sumy. Cielia hlavne na staršie či menej vzdelané osoby, napísal denník The New York Times (NYT).

Pátranie amerického denníka odhalilo 205 facebookových a instagramových imitátorov Zuckerberga a Sandbergovej. Najmenej 51 z nich vraj tvorili účty vytvorené pre podvod s lotériou. Facebook bezprostredne po upozornení od NYT zmazal všetkých 96 falošných profilov na rovnomennej sieti, na Instagrame, ktorý Facebooku patrí, ostalo všetkých 109 okrem jedného až do dňa publikovania reportáže.

Podvodné účty väčšinou mali na profilových fotkách zábery skutočných šéfov Facebooku, ktorých mená spravidla obsahovali "preklepy" alebo k nim boli pridané skutočné prostredné mena (Elliot pri Zuckerbergovi a Kara u Sandbergovej). Niektoré profily mali potom vo fotogalérii softvérovo upravené fotky ľudí držiacich obrie šeky s logom sociálnej siete.

"Bol som z toho celý nadšený. Vy by ste neboli?" povedal NYT podvedený pán Bernhardt z Minnesotty o okamihu, keď mu falošný Zuckerberg začal sľubovať 750 000 dolárov. Než si uvedomil, že sa stal obeťou podvodu, odoslal 67-ročný vojak v dôchodku uvedenému kontaktu 1 310 dolárov v hotovosti a darčekové kódy do služby iTunes v hodnote 200 dolárov.

Milióny falošných užívateľov

Podľa NYT sa popísaný trik na sociálnych sieťach objavuje už od roku 2010 a falošní Zuckerbergovia a Sandbergovia sa stále množia aj napriek existencii skupín, ktoré podobné praktiky sledujú. "Aj rozhovory so šiestimi nedávnymi obeťami a online konverzácie s deviatimi podvodnými účtami ukázali, že podfuk s facebookovou lotériou je živý a využíva najmä starších, menej vzdelaných ľudí a osôb s nízkymi príjmami," píše americký denník. Následne popisuje prípady Donny Keithley a Kathryn Schwartz, ktoré v snahe dostať sa k neexistujúcim výhram prišli o 5 300 respektíve 1 700 dolárov.

Mark Zuckerberg označil pri nedávnom vypočutí v americkom Kongrese fenomén falošných účtov za veľký problém a povedal, že jeho spoločnosť vylepšuje nástroje, ktoré automaticky detekujú a odstraňujú takéto profily. Facebook od užívateľov vyžaduje, aby mali v profiloch svoje skutočné mená, avšak sociálna sieť odhaduje, že toto kritérium nespĺňajú asi tri percentá účtov, čo znamená až 60 miliónov falošných užívateľov.

"Veľmi vám ďakujeme, že ste toto nahlásili," povedal NYT hovorca Facebooku Pete Voss. Prečo jeho spoločnosť neodstránila desiatky falošných účtov skôr, neoznámil. Niekoľko z nich pritom údajne fungovalo dlhšie ako osem rokov. "Nie je to jednoduché. Chceme sa polepšiť," dodal.

 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy