Pre Európu budú platiť nové pravidlá, týkajú sa správ na internete

26.04.2018 14:10 Noviny.sk Zahraničie

Pre Európu budú platiť nové pravidlá, týkajú sa správ na internete

Archívna reportáž
embed kód
BRUSEL / Európska komisia vo štvrtok, v rámci boja proti falošným správam na internete, navrhla vytvorenie kódexu Európskej únie pre zaobchádzanie s dezinformáciami. Chce tiež podporiť vznik európskej siete nezávislých overovateľov správ a podniknúť kroky, ktoré majú povzbudiť kvalitnú žurnalistiku a šírenie mediálnej gramotnosti.

Európska komisia svoje návrhy predstavila v Bruseli. "Dezinformácie ako nástroj ovplyvňovania politiky nie sú žiadnou novinkou," uviedol eurokomisár pre digitálny trh Andrus Ansip. Nové technológie, hlavne tie digitálne, podľa neho rozšírili dosah dezinformácií v online prostredí, čo môže ohroziť demokraciu i spoločnosť v Európe.  

Komisia zároveň vyzvala všetky zúčastnené internetové platformy a sociálne siete, aby jednali podľa spomínaného akčného plánu zameraného na spoločný európsky prístup. "Budeme pozorne monitorovať pokrok a pokiaľ sa ukáže, že výsledky sú neuspokojivé, do decembra navrhneme ďalšie kroky. Samozrejme vrátane opatrení regulačného charakteru," vyjadrila sa komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová.

Kódex týkajúci sa zaobchádzania s dezinformáciami by podľa Európskej komisia mali online platformy vytvoriť do júla. Jeho cieľom má byť okrem iného, zaistenie transparentnosti sponzorovaného obsahu, najmä politickej reklamy a obmedzenie možnosti takúto reklamu zacieliť na konkrétnu skupinu užívateľov. Kódex má tiež pomôcť transparentnejšie informovať o fungovaní algoritmov, umožniť ich overovanie treťou stranou a tiež by mal užívateľom uľahčiť zobrazovanie rôznych zdrojov informácií. Zavedením kódexu by mali vzniknúť aj kroky pre identifikáciu a odstraňovanie falošných účtov. 

Navrhovaná nezávislá európska sieť overovateľov informácií by si podľa komisie mala stanoviť jednotnú pracovnú metódu. Mala by zdielať informácie o osvedčených postupoch a usilovať sa o čo najvyšší počet opráv chybných faktov v správach v celej únii. 

Komisia chce taktiež podporiť zvyšovanie mediálnej gramotnosti, a tým aj kritický prístup k internetovému obsahu. Školy by mali napríklad v tomto smere dostávať vzdelávacie materiály. 

Pozrite si archívnu reportáž o zrušení "hraníc" na internete :

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:35 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:20 Kutyil s.r.o. II.
06:55 OCHRANCOVIA
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:10 Všechno, co si přeje
07:50 Henry ze zkumavky
09:35 Poslední čas na lásku