Koniec striedania času? Europoslanci urobili rázny krok

Koniec striedania času? Europoslanci urobili rázny krok

BRATISLAVA / Poslanci vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzvali na dôsledné prehodnotenie striedania letného a zimného času v EÚ, ktoré by mohlo viesť k jeho zrušeniu.

Uznesenie si všíma negatívny postoj časti verejnosti k marcovému a októbrovému striedaniu letného a zimného času, ktorý sa prejavil aj prostredníctvom občianskych iniciatív. Žiadna z početných vedeckých štúdií nedospela k definitívnym záverom, poukázali však na negatívne účinky striedania času na ľudské zdravie, všíma si schválený text.

Poslanci preto pomerom hlasov 384 (za): 153 (proti): 12 (zdržalo sa hlasovania) vyzvali Európsku komisiu, aby dôkladne prehodnotila znenie smernice o úprave letného času a v prípade potreby predložila návrh na jej revíziu.

​Parlament však zároveň zdôraznil, že Únia si musí zachovať jednotný časový režim. Rozhodnutie o zrušení či zachovaní striedania letného a zimného času sa teda musí podľa poslancov vzťahovať na všetky členské štáty EÚ.

Jarnú a jesennú zmenu času v EÚ aktuálne zosúlaďuje smernica o úprave letného času z roku 2001. Smernica stanovuje deň a čas, kedy sa začína a končí obdobie letného času v celej Únii. Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ.

"Úspora energie plynúca zo striedania času je dnes už len symbolická. Naopak, okrem ľudského zdravia škodí napríklad sektoru dopravy. Správu som podporil, keďže striedanie času považujem skôr za historický prežitok obťažujúci spoločnosť. Preferoval by som zavedenie celoročného letného času,‟ uviedol poslanec Richard Sulík.

"Som za zrušenie striedania času. Nielenže sa nepotvrdili ekonomické benefity posúvania ručičiek, mnohé štúdie hovoria o negatívnom dopadne na zdravie. Verím, že sa Komisia bude návrhom v blízkej budúcnosti zaoberať a spoločne s Radou konečne vyriešia tento problém,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská. 

Oslavy zimného slnovratu nápadne pripomínali to, ako dnes prežívame Vianoce:

Zdroj: noviny.sk/europa.eu

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:25 Profesionáli II.
20:25 KINO PLUS PREMIÉRA: Ržev
23:00 OKTAGON ZÁPASENIE
19:00 Premeny s Khloé Kardashian I.
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 Myšlienky vraha II.
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
18:10 Tygr a sníh
20:15 Já nebo nikdo
21:55 Nečekaná hrozba