Zatiahnuté
Bratislava
Tamara
26.1.2022
Na percentá vyhral Zeman, stávkové kancelárie ale veria v druhom kole Drahošovi
Zdielať na
Zahraničie

Na percentá vyhral Zeman, stávkové kancelárie ale veria v druhom kole Drahošovi

PRAHA / Prezidentské voľby v Českej republike vyhrala súčasná hlava štátu Miloš Zeman. Nepodarilo sa mu však prekonať päťdesiatpercentnú hranicu, voľby budú mať preto druhé kolo. Sedemdesiattriročný Zeman získal podľa takmer konečných výsledkov 38,58 percenta hlasov, na druhom mieste skončil bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš s 26,59 percentnou podporou.

Vo voľbách, ktoré sa konali v Česku v piatok a v sobotu, sa ďalej na tretej priečke sa umiestnil bývalý diplomat a manažér Pavel Fischer so ziskom 10,2 percenta hlasov. Nasledujú podnikateľ Michal Horáček  s 9,17 percenta hlasov, lekár Marek Hilšer s 8,83 percenta hlasov a expremiér Mirek Topolánek s 4,3 percenta hlasov. Zvyšní traja kandidáti nezískali ani dvojpercentnú podporu. Volebná účasť v prvom kole dosiahla takmer 62 percent.

Miloš Zeman a Jiří Drahoš sa stretnú v druhom kole, ktoré sa uskutoční 26. a 27. januára. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky má Drahoš v druhom kole šancu Zemana poraziť. Podporu mu už prisľúbili Fischer, Horáček, Topolánek i Hilšer.

Stávkové kancelárie podľa úpravy kurzov jednoznačne veria Drahošovi. Zatiaľčo kurz na Drahoša počas sobotného popoludnia klesal na 1:1,47, kurz na Zemana stúpol až na 1:2,70. Ešte vo štvrtok to pritom bolo presne naopak. Objem stávok sa pohyboval v prepočte okolo 5 miliónov eur, čaká sa, že o ďalšie milióny ešte stávky narastú. Podobne to vidia aj výskumníci z Fakulty sociálnych vied Karlovej Univerzity.

Fakulta sociálnych vied UK/idnes.cz

​Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa chystá ísť s Drahošom pred druhým kolom prezidentských volieb do televíznej debaty. Doteraz pritom verejné diskusie so svojimi konkurentmi odmietal. "Som stále mladý a stále plný síl a plný energie. A diskusia ma teší," uisťuje však teraz Zeman.

Prezident sa podľa českých médií poďakoval svojim voličom i manželke za podporu a vyzval svojich stúpencov, aby prišli k hlasovacím urnám i v druhom kole. Svojmu konkurentovi Drahošovi zagratuloval k "peknému druhému miestu“. Drahoš, ktorému prieskumy predpovedajú možné víťazstvo, chce byť podľa vlastných slov prezidentom, "ktorý spája".

Český prezident sa volí priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom Českej republiky je Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013. Jeho mandát vyprší 8. marca.

Pozrite si archívnu reportáž o incidente počas volieb v ČR:

Súvisiace články

Najčítanejšie