Trump opäť šokoval. Sľúbil pomoc Erdoganovi, zastaví pomoc Kurdom

Trump opäť šokoval. Sľúbil pomoc Erdoganovi, zastaví pomoc Kurdom

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump v piatok v telefonickom rozhovore prisľúbil tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že Washington zastaví vojenskú pomoc Kurdom na území Sýrie.

Erdogan, ktorý z boja proti Kurdom vytvoril vnútropolitickú otázku číslo jedna, Američanov na zastavenie pomoci Kurdom vyzýva už mesiace a Trumpove rozhodnutie ho určite poteší. Prekvapení však zostali na amerických ministerstvách zahraničia a obrany, ktoré sú za túto oblasť zodpovedné. O Trumpovom rozhodnutí ani na obrane, ani na zahraničí nič netušili a zaskočilo ich.

Ako po telefonáte Trump - Erdogan informoval turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu, americký prezident Erdoganovi oznámil, že "rozdal presné inštrukcie", na základe ktorých Kurdi už z americkej strany nebudú dostávať žiadne zbrane. Cavusoglu dokonca tvrdí, že Trump Erdoganovi povedal, že podľa neho "sa mala táto šialenosť skončiť už dávno". "Samozrejme, že nás to potešilo," dodal k tomu šéf tureckej diplomacie.

Biely dom v oficiálnom stanovisku zvolil menej jednoznačné slová a uviedol, že Trump len informoval Turecko "o prebiehajúcich zmenách týkajúcich sa vojenskej podpory poskytovanej naším partnerom v Sýrii".


Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
08:45 SpongeBob v nohaviciach VI.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem
11:35 Já, kocour