Jasno
-7°
Bratislava
Barbora
4.12.2023
Trump opäť šokoval. Sľúbil pomoc Erdoganovi, zastaví pomoc Kurdom
Zdielať na

Trump opäť šokoval. Sľúbil pomoc Erdoganovi, zastaví pomoc Kurdom

Archívna reportáž

WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump v piatok v telefonickom rozhovore prisľúbil tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že Washington zastaví vojenskú pomoc Kurdom na území Sýrie.

Erdogan, ktorý z boja proti Kurdom vytvoril vnútropolitickú otázku číslo jedna, Američanov na zastavenie pomoci Kurdom vyzýva už mesiace a Trumpove rozhodnutie ho určite poteší. Prekvapení však zostali na amerických ministerstvách zahraničia a obrany, ktoré sú za túto oblasť zodpovedné. O Trumpovom rozhodnutí ani na obrane, ani na zahraničí nič netušili a zaskočilo ich.

Ako po telefonáte Trump - Erdogan informoval turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu, americký prezident Erdoganovi oznámil, že "rozdal presné inštrukcie", na základe ktorých Kurdi už z americkej strany nebudú dostávať žiadne zbrane. Cavusoglu dokonca tvrdí, že Trump Erdoganovi povedal, že podľa neho "sa mala táto šialenosť skončiť už dávno". "Samozrejme, že nás to potešilo," dodal k tomu šéf tureckej diplomacie.

Biely dom v oficiálnom stanovisku zvolil menej jednoznačné slová a uviedol, že Trump len informoval Turecko "o prebiehajúcich zmenách týkajúcich sa vojenskej podpory poskytovanej naším partnerom v Sýrii".


Súvisiace články

Najčítanejšie správy