Naša planéta je v ohrození. Hladina oxidu uhličitého je kriticky vysoká

Naša planéta je v ohrození. Hladina oxidu uhličitého je kriticky vysoká

Rok 2016 bol rokom rekordov a bohužiaľ, nie len tých pozitívnych. Prvých šesť mesiacov minulého roku boli najteplejšie za posledné merané obdobie. Nedávno však vedci upozornili na kritickú hladinu oxidu uhličitého v atmosfére, ktorá dosiahla najvyšší bod za 800-tisíc rokov.

Svetová meteorologická organizácia (WMO), každoročne zostavuje správu o emisiách a skleníkových plynoch. Podľa portálu CNN, naša planéta takúto kritickú situáciu nezažila už približne tri až päť miliónov rokov, kedy teplota bola o 2-3 stupne Celzia teplejšia a hladina mora o 10 až 20 metrov vyššia.

"Bez rýchleho zníženia emisií CO2 a iných skleníkových plynov budeme do konca tohto storočia smerovať k nebezpečným teplotným nárastom,“ vyjadril sa generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie Petteri Taalas. "Budúce generácie sa narodia do oveľa nehostinnejšej planéty,“ dodal.

V roku 2015 podpísalo v Paríži 195 krajín dohodu o klimatických zmenách, vymedzujúcu špecifické emisné ciele, ktoré musí každý národ splniť, aby zabránil zhoršeniu klimatických zmien. Medzi týmito krajinami sa nachádza aj USA, ktoré sa pod vedením Donalda Trumpa snaží od dohody odstúpiť. Podľa inhabitat.com, posledné údaje však naznačujú, že krajiny nezvládnu dodržať ani Global Goals 2030, ktoré určujú, čo by mali krajiny do trinástich rokov vylepšiť. Mnohým sa zdajú tieto ciele za nereálne.

"Čísla neklamú. Ešte stále využívame príliš veľa energie a toto musíme zvrátiť," povedal šéf Programu OSN pre životné prostredie Erik Solheim. "V posledných niekoľkých rokoch došlo k obrovskému využívaniu obnoviteľnej energie, no teraz musíme naše úsilie zdvojnásobiť. Potrebujeme globálnu politickú vôľu a nový pocit naliehavosti,“ dodal.

Zdroj: noviny.sk, inhabitat.com

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
18:35 Agentka bez minulosti
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Všetko čo mám rád
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
20:55 Myšlienky vraha IX.
19:00 Malí fidlikanti
19:20 Arthur a Minimojovia
19:45 Ruby z dúhy I.
18:35 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
20:15 Operace Entebbe
22:10 Cesta válečníka