Katalánsky premiér zrušil svoje prehlásenie. Niektorí zo separatistov ho označujú za zradcu

Katalánsky premiér zrušil svoje prehlásenie. Niektorí zo separatistov ho označujú za zradcu

BARCELONA / Katalánsky premiér Carles Puigdemont zrušil svoje prehlásenie, v ktorom mal podľa médií vyhlásiť predčasné regionálne voľby v snahe zabrániť obmedzeniu katalánskej autonómie, ktoré avizoval a chystá ho Madrid. Podľa médií sa dá očakávať, že prehlásenie prednesie v katalánskom parlamente. Ten má zasadať o piatej hodine.

Puigdemont svoje prehlásenie niekoľkokrát odložil. Najprv bolo ohlásené na 13:30, potom bolo o hodinu posunuté a nakoniec bolo oznámené, že sa pozastavuje. Španielske aj katalánske média predpovedali, že premiér v prehlásení ohlási predčasné regionálne voľby. Tým by sa mohol vyhnúť obmedzeniu autonómie Katalánska, ktoré pre snahy tamojšej vlády o nezávislosť chystá aktivovať 155 článok ústavy a chce ním zastaviť katalánske snahy. Madrid ale najprv uviedol, že vyhlásenie volieb k zastaveniu plánu obmedziť autonómiu tohto regiónu nestačí. Katalánska vláda sa údajne musí vzdať aj svojich snáh o nezávislosť. 

Vo vyhlásenie regionálnych volieb dúfali aj separatisticky orientované skupiny. Niektorí z radikálnych separatistov Puigdemonta označili za zradcu a vyzývali k demonštráciám za samostatnú katalánsku republiku. Dvaja poslanci katalánskej vládnej koalície už oznámili, že sa na protest proti vyhláseniu volieb vzdajú svojho mandátu. 

Katalánsky parlament má na mimoriadnom zasadaní rokovať o ďalšom postupe v spore s Madridom, podľa skoršieho plánu sa má o prípadných rezolúciách hlasovať až v piatok popoludní. 

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
17:30 NOVINY
18:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:20 Simpsonovci XIX.
17:45 Rýchla rota Chipa a Dala
18:10 Dovidenia, stará mama !
16:00 X Factor Veľká Británia XIV.
17:30 X Factor Veľká Británia XIV.
19:00 Kuriér
17:15 Bob a Bobek králiky z klobúka
17:25 Krtko
17:40 Strážca vesmíru Roger
16:50 Ve stínu slávy
18:25 American Teen
20:15 Prázdniny!