Španielsko chce aktivovať článok 155, ktorý má zabrániť Katalánsku vyhlásiť nezávislosť

Španielsko chce aktivovať článok 155, ktorý má zabrániť Katalánsku vyhlásiť nezávislosť

Archívna reportáž
embed kód
BARCELONA / Katalánsky premiér Carles Puigdemont opäť vyzval španielsku vládu na dialóg. V prípade, že sa rokovanie neuskutoční, vyhlási katalánsky parlament podľa Puigdemonta nezávislosť. V liste predsedovi španielskej vlády tiež vyzval Madrid k zastaveniu represií a pripomenul zatknutie dvoch separatistických vodcov z tohto týždňa.

Podľa portálu CNN, španielska vláda v reakcii na Puigdemontov list uviedla, že začne proces, ktorý by mal úplne znemožniť snahy Katalánska o vyhlásenie nezávislosti. Vláda Mariana Rajoya už skôr uviedla, že sa v prípade problémov odvolá na článok 155 španielskej ústavy. Ten umožňuje ústrednej vláde pozastaviť autonómiu katalánskej regionálnej správy. Vo vyhlásení ale neuvádzajú konkrétne kroky. O aktivovaní 155 článku ústavy sa bude musieť hlasovať.  

Puigdemontovi o 10:00 vypršala lehota, ktorú minulý týždeň dal predseda španielskej vlády Mariano Rajoz, na vysvetlenie nejasnosti okolo vyhlásenia nezávislosti katalánskeho autonómneho regiónu. Predstaviteľka strany Carlesa Puigdemonta v predvečer vypršania ultimáta uviedla, že katalánsky prezident nemá v pláne vyhovieť španielskej vláde a odvolať snahy o osamostatnenie. Naopak, pokiaľ Madrid prevezme kontrolu nad autonómnym regiónom, plánuje v nadchádzajúcich dňoch vyhlásiť úplnú nezávislosť. 

Španielska vláda rokovania odmieta a oznámila, že je ochotná ustúpiť od prebratia priamej kontroly nad Katalánskom, pokiaľ by región vyhlásil predčasné voľby. Katalánski predstavitelia to už ale vylúčili.

Španielsky súd nariadil v utorok väzbu pre dvoch katalánskych lídrov. Jordi Sánchez z organizácie Katalánske národné zhromaždenie a Jordi Cuixart z Omnium Cultural sú považovaní za kľúčové osobnosti stojace za referendom o nezávislosti regiónu, ktoré španielska centrálna vláda označila za nelegálne.

Zdroj: noviny.sk, ČTK, CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem