Do Poľska na nákupy sa už neoplatí. Tovar zdražel

Do Poľska na nákupy sa už neoplatí. Tovar zdražel

BRATISLAVA / Nakupovanie u našich severných susedov už nie je také výhodné, ako by sa mohlo zdať. V poslednom období Poliaci poriadne zvýšili ceny. A to až tak, že miestami za tovar zaplatíme viac ako u nás.

Vyzerá to tak, že pre Slovákov je čoraz nevýhodnejšie chodiť na nákupy do Poľska. Podľa miestneho štatistického úradu sa totižto ceny tovarov začali čoraz viac približovať tým našim. Najväčším problémom sú pritom ceny bežných potravín, ale aj mliečnych výrobkov. Poriadne zdražovanie si všimli aj predajcovia.

"Bolo lacno a teraz nedávno sa zvýšili ceny. Neviem prečo, doteraz sme mali lacno," hovorí majiteľka obchodu. "Neviem, prečo sú také vysoké ceny. Cena masla je na úrovni 6 zlotých, čo je veľmi veľmi draho. Rovnako sa to týka mlieka a ďalších produktov," dodáva majiteľ obchodov.

V priebehu uplynulého mesiaca sa ceny potravín a bežných tovarov zdvihli v priemere až o 12 percent. Mäso zdraželo takmer o 15 percent. Netýka sa to ale iba potravín. Zvyšovanie cien v Poľsku sa týka napríklad aj oblečenia, či ostatných výrobkov. Najvýraznejšie pritom zdraželo mäso. Farmár Andrej celý svoj život chová kravy. Takúto situáciu vraj ešte nezažil.

"Vplývajú na to rôzne faktory, napríklad čo sa týka bravčového mäsa, tak minulý rok sme tu mali africký prasací mor a farmári museli zlikvidovať veľké množstvo svíň. Celkovo však ubudlo dobytka," hovorí Andrej. Zvyšovanie cien však podľa predajcov zapríčinili aj sociálne programy poľskej vlády, či prijímanie kontroverzných zákonov, pre ktoré je Poľsko na európskom trhu vnímané ako rizikový partner.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
17:35 Hore nohami
19:35 ŽREBOVANIE
19:45 Profesionáli III.
19:05 Hawaii 5.0 IX.
20:10 Myšlienky vraha - Správanie podozrivých
21:00 Myšlienky vraha - Správanie podozrivých
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
18:20 Cesta za králem trollů
20:15 Barva vítězství
22:35 Dárek