Európsky parlament kritizuje britský návrh o občanoch EÚ

Európsky parlament kritizuje britský návrh o občanoch EÚ

Archívna reportáž
embed kód
BRUSEL / Európsky parlament kritizuje britský návrh prístupu k únijným občanom po odchode z EÚ a považuje ho za diskriminačný. V liste adresovanom únijnému vyjednávačovi pre brexit Michelovi Barnierovi potom predstavitelia europarlamentných zoskupení upozorňujú, že odmietnu akúkoľvek dohodu s Londýnom, ktorá urobí z obyvateľov členských štátov občanov druhej kategórie. Európsky parlament zo strany EÚ môže dohodu o brexite vetovať.

"Európsky parlament si vyhradzuje právo odmietnuť akúkoľvek dohodu, ktorá bude horšie zaobchádzať s občanmi EÚ ako terat. Nehľadiac na ich národnosť," cituje z listu britský denník The Guardian.

List, ktorého autorom je predák liberálov a europarlamentný koordinátor pre brexit Guy Verhofstadt, podpísali aj predstavitelia europarlamentných skupín lidovcov, sociánych demokratov, zelených a ľavice. Všetky tieto politické skupiny majú v EP pohodlnú 77-percentnú väčšinu, taktiež môžu dohodu o brexite odmietnuť.

Na konci júna britská premiérka Theresa May uviedla, že chce, aby s občanmi EÚ žijúcimi v krajine legálne ešte aspoň päť rokov po brexite zaobchádzali ako s Britmi. Teda aby mali rovnaké práva, napríklad pokiaľ ide o lekársku starostlivosť a školstvo. Barnier ale vzápätí britský návrh označil za málo ambiciózny, nejasný a s nedostatočnými zárukami.

V Británii sú asi tri milióny ľudí z iných únijných krajín, inde v EÚ potom žije približne milión Britov. Europarlament chce, aby práva Britov aj občanov EÚ boli po brexite rovnaké a nediskriminačné.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
13:35 Záchranári
14:30 Záchranári
15:20 Mačka a pes
13:40 Kosti V.
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
14:20 Krtko
14:50 Tashiho svet
15:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
13:15 Rin Tin Tin
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla