Zatiahnuté
Bratislava
Radomír, Albín
1.3.2024
Holanďania budú môcť beztrestne pestovať marihuanu
Zdielať na

Holanďania budú môcť beztrestne pestovať marihuanu

HAAG / Dolná komora holandského parlamentu podporila zákon, na základe ktorého by bolo možné beztrestne pestovať a vo veľkom predávať marihuanu. Legalizoval by tak stav, ktorý v Holandsku vďaka tolerancii úradov už dlho tak ako tak panuje, informovala agentúra Reuters.

Holandsko toleruje predaj marihuany v malom množstve v baroch, takzvaných coffee shopoch. Jej predaj samotným prevádzkovateľom týchto zariadení a pestovanie konope je ale nelegálne. Ak by zákon schválila aj horná komora parlamentu, mali by coffee shopy možnosť získať legálne dodávateľa marihuany, a nemuseli by sa tak, ako tomu bolo mnohokrát doteraz, nechať zásobovať pochybnými firmami.

Zákon v dolnej komore podporila tesná väčšina poslancov, norma teraz poputuje do hornej komory parlamentu. Podľa holandských médií však nie je jasné, akú tam získa podporu. Zákon by sa tak mohol stať predmetom koaličných vyjednávaní pri zostavovaní vlády po voľbách, ktoré Holandsko čakajú 15. marca.

Predaj marihuany v holandských coffee shopoch a držanie menej než piatich gramov tejto drogy nie je v krajine trestné od roku 1976. Do Holandska to prilákalo okrem iného množstvo turistov.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy