Študent si nechal ukradnúť mobil, zlodejov ním sledoval týždne

22.12.2016 15:01 Noviny.sk Zahraničie

Študent si nechal ukradnúť mobil, zlodejov ním sledoval týždne

AMSTERDAM / Študent z Holandska ukryl do svojho mobilného telefónu špeciálny software a nechal si mobilný telefón ukradnúť. Všetko si natočil a o tom, čo zlodeji s jeho mobilom ďalej robili urobil krátky film.

Čo robí zlodej s telefónom keď ho ukradne? Na túto otázku sa pokúsil krátkym filmom odpovedať holandský študent Anthony van der Meer. Jeho iPhone mu v minulosti zlodeji ukradli a sledovacia funkcia cez služby Apple mu nepomohla, zlodej rýchlo vybral SIM kartu a telefón zresetoval. Zvedavosť študenta dohnala tak ďaleko, že si nechal ukradnúť aj druhý telefón, ale tentokrát s vlastným sledovacím softwarom. 

O celom procese, ako si nechal ukradnúť mobil na verejnom mieste, sledovaní zlodeja a komunikáciou s policajtmi natočil krátky film s názvom Find my Phone, ktorý zverejnil na YouTube. Použil k tomu telefón s operačným systémom Android a nainštalovaným programom Cerberus, ktorý schoval do systémovej časti Androidu, teda tej, ktorá v telefóne zostane aj po vymazaní a zresetovaní telefónu.

Potom, ako mu telefón ukradli, bol Anthony schopný zistiť, kam ho zlodej odniesol, odfotiť ho, nahrávať krátke videá, nahrávať zvuk alebo čítať správy. Z týchto všetkých záznamov bol po niekoľkých týždňoch schopný zostaviť kompletný profil človeka, ktorý mu telefón ukradol.

Podľa štatistík je v Holandsku nahlásených cez 300 krádeží telefónov týždenne. Väčšina z nich sa nikdy nenájde. Väčšina zlodejov vyberie SIM karty, resetne, predá do bazárov, alebo ich rozpredá na náhradné diely.

Pozrite si archívnu reportáž TV JOJ.

Zdroj: noviny.sk/idnes.cz/anthonyvdmeer.nl

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
08:40 Simpsonovci XXIII.
09:05 Simpsonovci XXIII.
07:30 POLICAJTI V AKCII
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
07:40 Psí poslání
09:35 Hluboká voda
11:30 Skoro dospělá