Migrantov sa najviac boja Maďari a Poliaci, ukázal prieskum v EÚ

12.07.2016 10:08 Noviny.sk Zahraničie

Migrantov sa najviac boja Maďari a Poliaci, ukázal prieskum v EÚ

WASHINGTON / Že prítomnosť utečencov, ktorí masovo prichádzajú do Európy, zvyšuje pravdepodobnosť teroristických útokov, si myslí viac ako polovica opýtaných v ôsmich z desiatich krajín Európskej únie.Prieskum v nich robila americká spoločnosť Pew Research Center. Viac negatívnych názorov na migrantov vyjadrovali respondenti v Grécku, Maďarsku, Taliansku a Poľsku.

Z výsledkov prieskumu, ktoré zverejnili v pondelok, vyplynulo, že viac ako polovica opýtaných v piatich krajinách sa obáva, že utečenci ich pripravia o prácu či sociálne výhody. Njaviac sa boja Maďari, až 82 percent opýtaných a Poliaci, 75 percent.

Vnímanie utečencov medzi Európanmi je podľa spoločnosti Pew Research Center čiastočne ovplyvnené aj negatívnymi postojmi voči moslimom, ktorí už v Európe žijú. Viac ako šesťdesiat percent opýtaných v Maďarsku, Taliansku, Poľsku a grécku pozerá na moslimom v ich krajine nepriaznivo.

Neprispôsobiví moslimovia

Vo všetkých desiatich krajinách, kde americká spoločnosť robila prieskum, prevažuje názor, že moslimovia sa skôr chcú odlišovať od zvyšku spoločnosti než sa prispôsobiť národným zvykom a spôsobu života v danej krajine. Tento názor zastáva viac než 60 percent respondentov v Grécku, Maďarsku, Španielsku, Taliansku a Nemecku.

Väčšina Európanov sa domnieva, že nedávny príliv migrantov môže viesť k nárastu terorizmu. Najväčšie obavy prejavili opäť Maďari, 76 percent opýtaných a Poliaci, 71 percent. Najmenšie obavy z terorizmu prisťahovalcov majú Španieli (44 percent) a Francúzi (46 percent).

Prieskum vykonávala spoločnosť Pew Research Center v desiatich krajinách, v ktorých žije osemdesiat percent obyvateľov Európskej únie, od 4. apríla do 12. mája. Na otázky odpovedajú ľudia v Maďarsku, Poľsku, Holandsku, Nemecku, Taliansku, Švédsku, Grécku, Británii, Francúzsku a Španielsku.

Migranti prichádzajú do Európy najmä takzvanou balkánskou trasou, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Plus Mínus
10:10 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
13:05 Skutočné príbehy
10:20 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
10:40 Matematické príšerky II.
09:30 Malí letci
11:20 Gagarin
13:25 Ztracená dívka