Na srbsko-maďarských hraniciach sa hromadia utečenci, varuje OSN

09.07.2016 15:27 Noviny.sk Zahraničie

Na srbsko-maďarských hraniciach sa hromadia utečenci, varuje OSN

BELEHRAD/BUDAPEŠŤ / Potom, čo Budapešť tento týždeň zaviedla nové predpisy a tranzitné zóny pre migrantov, je situácia na maďarsko-srbských hraniciach stále napätejšia a Maďarsko za to kritizuje Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. V tranzitnej zóne teraz maďarské úrady zadržiavajú niekoľko stoviek ľudíé a viac než tisícka utečencov čaká na možnosť prejsť do Maďarska v Srbsku, kde časť migrantov nocuje pod šírym nebom.

Podľa nových maďarských predpisov, ktoré vstúpili do platnosti v noci z pondelka na utorok, budú migranti zadržaní v osemkilometrovom pohraničnom pásme vrátení naspäť za hranicu a bude im ponúknutá možnosť, aby si v tranzitnej zóne podali žiadosť o azyl. Osoby, ktoré sa podriadia, nebudú z krajiny vyhostené a ich žiadosti úrady bezodkladne vyriešia.

Hovorca regionálnej kancelárie Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov v Budapešti Erno Simon stanici BBC povedal, že ho nová prax znepokojuje a že podmienky na hraniciach sú teraz pre migrantov nebezpečnejšie. V stredu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a ďalšie organizácie informovali, že si okolo 120 utečencov sťažovalo, že boli do Srbska vrátení bez toho, aby dostali možnosť podať žiadosť o azyl.

Migranti čakajúci na hranici

V tranzitných zónach na hraničných priechodoch Röszke-Horgos a Tompa-Kelebija čakajú na vybavenie úradných záležitostí stovky ľudí niekoľko dní. Za posledné dni sa zdvojnásobil počet ľudí až na 1 300, ktorí čakajú na srbskej strane hranice. Podľa agentúry APA ide najmä o ženy a deti. Asi 800 z nich žije v provizórnych podmienkach mimo utečeneckých zariadení a prespávajú pod holým nebom. Na mieste chýbajú hygienické zariadenia.

Srbská vláda v piatok zvolala mimoriadne rokovanie, pretože počas 24 hodín do krajiny preniklo 500 migrantov cez územie Bulharska a Macedónska.

Pozrite sa, kadiaľ sa migranti premiestňovali do Európy:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny