Pre a proti brexitu: Takto argumentujú jednotlivé tábory

19.06.2016 09:21 Noviny.sk Zahraničie

Pre a proti brexitu: Takto argumentujú jednotlivé tábory

LONDÝN / Máloktorý volebný analytik sa odváži predpovedať výsledky referenda o členstve Británie v Európskej únii, ktoré prebehne vo štvrtok 23. júna. Prieskumy ukazujú takmer rovnakú podporu oboch táborov. Rozhodnúť by mohli osobné pocity voličov, udalosti z posledných dní pred hlasovaním, či volebná účasť v deň referenda.

Skupiny vedúce kampane za takzvaný brexit a proti nemu chcú však Britov presvedčiť aj argumentmi.

ZA BREXIT

Kontrola nad hranicami: Imigrácia je s odstupom najvýznamnejším argumentom odporcov EÚ. Británia síce nepatrí do schengenského priestoru, občanom členských štátov EÚ však nemôže zakázať, aby do krajiny pricestovali a pracovali v nej. Niektorí Briti vnímajú s nevôľou najmä prisťahovalcov z východnej Európy, ktorí údajne prichádzajú kvôli sociálnym dávkam.

- Náklady: Kampaň za odchod z EÚ (Vote Leave - Hlasujte za vystúpenie) vyrátala, že únia stojí Britániu 350 miliónov libier za týždeň, čo je viac ako 450 miliónov eur. A do roku 2020 by sa to malo ešte výrazne zvýšiť.

- Vlastná legislatíva: Na to, čo prichádza z Bruselu, sa mnohí Briti pozerajú tradične kriticky. Tým skôr, ak ide o reguláciu, normy a zákony. Odporcovia EÚ chcú, aby Londýn znova rozhodoval sám o všetkom od stavebných predpisov po pracovný trh.

- Obchod: Európska únia síce pripravuje dohody o voľnom obchode s USA a Kanadou, no samostatné dohody napríklad s Čínou a Indiou nie sú pre niektorých členov EÚ prijateľné, kritizujú stúpenci brexitu.

PROTI BREXITU

- Obchod: Pre zástancov EÚ je ekonomika jasne najväčším plusom únie. Od obchodu s EÚ závisia tri milióny pracovných miest, uviedla ich kampaň Britain stronger in Europe (Británia silnejšia v Európe). K tomu treba prirátať denne investície v miliónovej výške. Za každú libru, ktorú Londýn dáva do Bruselu, tak príde späť takmer desať libier. Brexit by mohol výrazne zdražiť napríklad cestovanie a potraviny.

- Pracovné práva: Ochrana matiek, dovolenky a tak ďalej - EÚ zaručuje zamestnancom niečo, čo by inak mohlo byť spochybňované. Ide o podstatný argument predovšetkým pre sociálnych demokratov z Labouristickej strany.

- Zahraničná politika: Spoločenstvo 28 štátov má väčšiu váhu než jednotlivá krajina. To, aby Briti zostali v EÚ, si okrem iných želajú aj Spojené štáty - a vzťahy s Washingtonom sú pre Londýn tradične mimoriadne dôležité.

- Bezpečnosť: Aj boj proti terorizmu je v EÚ efektívnejší, jednak priamo v Sýrii, ako aj doma, tvrdia mnohí zástancovia zotrvania v EÚ. Britské spravodajské služby MI5 a MI6 sú za to, aby Británia ostala v únii. Bezpečnostné a policajné zložky si tak môžu jednoduchšie vymieňať informácie.

Na kampaň doplatila nedávno životom poslankyňa opozičnej Labouristickej strany Jo Cox. K útoku došlo týždeň pred referendom o členstve Británie v EÚ:

Zdroj: noviny.sk/SITA/DPA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:50 Vtierka Castle
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
13:10 Poklady z blšáku X.
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
12:05 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:20 Krtko
12:30 Tom a Lili
10:10 Nádech pro lásku
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč