Jasno
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2022
Výbuch v historickej časti Istanbulu zabil jedenásť ľudí, niekoľkí sú zranení
Zdielať na
Zahraničie

Výbuch v historickej časti Istanbulu zabil jedenásť ľudí, niekoľkí sú zranení

ISTANBUL / V historickom centre tureckého mesta Istanbul explodovala ráno nálož uložená v aute. Zranilo sa 32 ľudí, jedenásti sú mŕtvi. Útok bol namierený proti policajnému autobusu.

Nálož explodovala pri autobusovej zastávke v historickej časti mesta, ktorú navštevujú turisti.

Podľa tureckých štátnych médií išlo o bombový útok, ktorého cieľom bol autobus, ktorý prechádzal okolo.

K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina. Na fotografiách z miesta je vidieť výbuchom poškodený autobus aj okolité autá.

Výber najväčších teroristických útokov v Turecku v uplynulých rokoch:

11. mája 2013 - Pri dvoch bombových explóziách v Reyhanli pri hraniciach so Sýriou zahynulo 52 ľudí a na 140 ďalších bolo zranených. Podľa niektorých informácií stáli za útokom bojovníci organizácie Islamský štát.

20. júla 2015 - Samovražedný atentátnik zaútočil na kultúrne stredisko v meste Suruç pri hranici so Sýriou, zabil 33 ľudí a vyše 100 zranil. K zodpovednosti za útok sa prihlásil IS.

10. októbra 2015 - Dvaja výbuchy si v centre Ankary vyžiadali najmenej 102 mŕtvych a 500 zranených. Explózia nastala pred začiatkom mierového pochodu proti násiliu medzi armádou a kurdskými separatistami. Podľa tureckej prokuratúry stála za útokmi miestna bunka organizácie Islamský štát.

17. februára 2016 - Teroristický útok v centre metropoly Ankary. Výbuch nastraženého auta s bombou bol namierený proti vojenskej kolóne. Neprežilo ho 28 osôb a 60 ľudí bolo zranených. K atentátu sa prihlásila skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK), ktorá dlhodobo bojuje proti tureckej vláde.

13. marca 2016 - Explózia v centre Ankary si vyžiadala životy najmenej 37 ľudí a vyše 100 ľudí utrpelo zranenia. Úrady z činu vinia separatistov z kurdskej strany PKK.

Fotografie z miesta výbuchu okamžite zaplavili sociálnu sieť Twitter:

SITA

Zdielať na

Najčítanejšie