V otázke brexitu sa považuje Robert Fico za optimistu

V otázke brexitu sa považuje Robert Fico za optimistu

BRUSEL / Bolo by strategicky nesprávne, ak by sme dopredu hovorili o brexite, čiže vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Všetci totiž máme záujem, aby Londýn ostal v EÚ. Po stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom v Bruseli to uviedol premiér Robert Fico.

Odpovedal tak na otázku, či má Slovensko ako nasledujúca predsednícka krajina pripravený akýsi akčný plán, ak sa občania Veľkej Británie rozhodnú opustiť Úniu.

"Náš plán je skôr ako naplniť dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Pochopiteľne, ako pragmatickí politici musíme mať niekde v hlave aj druhý variant – variant možného vystúpenia,“ priznal šéf slovenskej exekutívy. Upozornil však, že tento variant so sebou prináša „obrovské množstvo komplikovaných právnych a legislatívnych procedúr“.

Revízia dublinského protokolu

Poznamenal, že pokiaľ ide o britské referendum, považuje sa za optimistu a verí, že občania Veľkej Británie sa rozhodnú ostať v EÚ. Referendum o tejto citlivej otázke sa koná 23. júna, teda pár dní pred začiatkom slovenského predsedníctva. Premiér David Camerom podporuje zotrvanie v Únii, pre Britov "vybojoval“ na februárovom summite dohodu s EÚ.

Premiér po stretnutí s európskymi špičkami pripustil, že v téme migrácie a azylovej politiky existujú otázky, ktoré vyvolávajú diskusiu. Medzi tieto otázky patrí aj zmena azylového systému, čiže tzv. revízia dublinského protokolu.

"Asi by som klamal, ak by som povedal, že vo všetkých aspektoch sú členské štáty dohodnuté. Práve Dublin je jednou z tém, ktorá vyvoláva pomerne rozdielne názory. Ale tu rešpektujem, že sme predsedajúca krajina a ako „honest broker“ (nezaujatý vyjednávač) budeme robiť všetko preto, aby sa každý členský štát mal možnosť k danej téme vyjadriť,“ informoval premiér.

Rozdielne názory

Predseda Komisie Juncker priznal, že v Bruseli poznajú názory Slovenska na tému migračnej a azylovej politiky. "Poznáme vyjadrenia Slovenska, ale toto je jedna veľmi dôležitá agenda a som veľmi rád, že ste pripravení zblížiť rozdielne názory,“ vyjadril sa šéf Komisie.

Juncker si myslí, že by sa nemali zmiešavať postoj slovenskej vlády ku kvótam, vrátane podania na súd pre kvóty a rokovania o budúcom azylovom systéme. Dôvodom je práve podľa neho to, že úlohou Slovenska bude počas predsedníctva zbližovať rozdielne názory.

V Bruseli bol redaktor Richard Juriš:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel