Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Kim Čong-un sa chce dohodnúť s Obamom, zastaví jadrove testy
Zdielať na

Kim Čong-un sa chce dohodnúť s Obamom, zastaví jadrove testy

Zdroj: SITA

PCHJONGJANG / Severná Kórea je pripravená ukončiť testy jadrových zbraní v prípade pozastavenia každoročných americko-juhokórejských vojenských cvičení. V rozhovore pre agentúru AP to uviedol minister zahraničných vecí KĽDR Li Su-jong.

"Zastavte jadrové manévre na Kórejskom polostrove a potom aj my upustíme od našich nukleárnych testov," vyhlásil Li Su-jong vo svojom vôbec prvom interview pre akékoľvek západné médium. Minister zároveň obhajoval právo svojej krajiny na vlastný odstrašovací prostriedok v podobe atómovej zbrane, pričom argumentoval podľa neho nepriateľskou politikou zo strany Spojených štátov.

V prípade, že Washington neustúpi od doterajšej cesty konfrontácie s Pchjongjangom, môže to mať "veľmi katastrofálne dôsledky" pre obe strany, ale aj pre celý svet, varoval Li Su-jong.

Zmiernenie napätia

V prípade, že dôjde k pozastaveniu každoročných spoločných cvičení armád Južnej Kórey a USA, napríklad na niekoľko rokov, môže to naopak otvoriť nové možnosti na zmiernenie napätia, domnieva sa šéf severokórejskej diplomacie. Minister poskytol rozhovor prostredníctvom tlmočníka v priestoroch diplomatickej misie KĽDR pri OSN v New Yorku. Agentúra AP interview zverejnila v sobotu.

Táto informácia prišla bezprostrende po tom, ako Severná Kórea v sobotu oznámila, že vykonala "veľmi úspešnú" skúšku balistickej rakety, ktorú odpálila z jednej zo svojich ponoriek. Potvrdila tým správy o sobotňajšom raketovom teste, o ktorom najskôr informovali juhokórejské a americké zdroje, uviedla agentúra Reuters.

Raketová skúška

"Vykonaná skúška plne potvrdila a umocnila spoľahlivosť kórejského podmorského odpaľovacieho systému a dokonale splnila všetky technické predpoklady pre vykonanie útoku spod hladiny," píše sa v správe severokórejskej tlačovej agentúry KCNA.

Vďaka podmorskému odpaľovaciemu systému má KĽDR "ďalší prostriedok pre mohutný jadrový útok", uvádza KCNA. Na raketovú skúšku osobne dozeral severokórejský komunistický vodca Kim Čong-un. Ten v tejto spojitosti zdôraznil, že námorníctvo KĽDR je schopné "kedykoľvek zasiahnuť hlavy bábkových juhokórejských síl a amerických imperialistov".

Sprísnenie sankcií

Odpálenie rakety zaznamenali aj Spojené štáty, podľa ktorých išlo o jasné porušenie platných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Francúzsko v sobotu v tejto súvislosti vyzvalo EÚ na jednostranné sprísnenie sankcií voči KĽDR.

Zahraniční experti majú pochybnosti, či Pchjongjang skutočne disponuje funkčným systémom na odpaľovanie rakiet z ponoriek. Predchádzajúce skúšky tohto systému sa podľa všetkého nepodarili a juhokórejská armáda preveruje, či nedošlo k zlyhaniu aj počas sobotňajšieho testu, hoci ho KĽDR vyhlasuje za veľký úspech.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy