Extrémistické tendencie nemá len Slovensko. Migračná téma valcuje svet

Extrémistické tendencie nemá len Slovensko. Migračná téma valcuje svet

BRATISLAVA / Politické zemetrasenie nezažíva len Slovensko, ale aj Nemecko. Vzostup krajnej pravice zažili tri spolkové krajiny, v ktorých boli cez víkend voľby. Vďaka migračnej kríze sa do všetkých troch krajinských parlamentov dostala Alternatíva pre Nemecko, ktorá brojí proti utečencom.

Nemecko má za sebou takzvanú super volebnú nedeľu. Jediným skutočným víťazom v troch spolkových krajinách je antiimigračná populistická AfD, teda Alternatíva pre Nemecko. A to napriek tomu, že nezvíťazila ani v jednej, ale raketovo vyletela.

Spolkové voľby boli skúškou politiky Angely Merkel a jej vládnucej strany CDU. Ako kresťanskí, tak aj sociálni demokrati, teda štandardné strany utrpeli. Spoločný menovateľ je migračná kríza.

Katastrofálna politika

"Je to katastrofálna politika kancelárky Merkel, ktorá otvorila ľuďom oči. Je to jediný dôvod, prečo sme všade tak uspeli," povedala predsedníčka strany Alternatíva pre Nemecko Frauke Petry.

Končia tak doterajšie vládnuce koalície. Strany víťazov môžu zostať, len si musia nájsť nových koaličných partnerov. "Politická mapa Nemecka sa mení. Predtým sme tu mali veľké konzervatívne strany a teraz malú populistickú. To je pre Nemecko nové," hovorí analytik berlínskej univerzity Gero Neugebauer.

Nástup krajnej pravice neteší všetkých Nemcov, historická pamäť nepustí.

Donald Trump

Nelegálna imigrácia nie je témou len u nás, v Nemecku, ale aj v Amerike. Získava s ňou hlasy u voličov aj miliardár a kandidát za republikánov Donald Trump.

Rovnako ako v Európe, mnohí za protiislamskú, či protihyspánsku rétoriku Trumpovi tlieskajú, iní ho vinia, že stavia bariéry a ploty. Protimigračnej rétorike sa teda darí aj v krajine, kde migrantov nemajú, ako je napríklad Slovensko, ale aj v Nemecku, Rakúsku, či Amerike.

Parazitovanie na kríze

"Parazitujú na kríze, s ktorou sa snažia jednotlivé vlády, alebo tie štandardné umiernené strany robiť. Veľakrát tieto strany okrem tejto antiimigračnej alebo xenofóbnej agendy nemajú žiadnu, ktorá by sa týkala efektívnych ekonomických alebo bezpečnostných tém," myslí si zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš.

Téme sa venuje redaktor Richard Juriš:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:50 Nová záhrada
10:40 Majstri aukcií I.
11:10 Majstri aukcií I.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
10:20 Požiarnik Sam VIII.
10:30 Okido II.
10:45 Pat a Mat
08:45 Já, knedlíček
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě