Skoro jasno
14°
Bratislava
Urban
25.5.2024
Chudobní Rómovia predávajú svoje vlastné deti za 3 500 eur
Zdielať na

Chudobní Rómovia predávajú svoje vlastné deti za 3 500 eur

Zdroj: ISIFA

BURGAS / Iliana odišla tehotná do Grécka. Vrátila sa a tvrdila, že dieťa zomrelo pri pôrode. Takéto vysvetlenie v bulharskom rómskom gete nikoho neprekvapí. Novorodenca nepochybne v susednej krajine predali, píše agentúra AFP.

"Takéto skutočnosti možno len ťažko dokázať. Ženy sú obete, ale často to sú práve ony, kto sa snaží dieťa predať. Nespolupracujú s nami, neoznačujú obchodníkov s deťmi," sťažuje sa Ivan Kirkov, šéf prokuratúry v Burgase na brehu Čierneho mora.

Obchod s dojčatami sa rozvinul v rómskych getách v tomto regióne, ale dnes sa už rozšíril do ďalších častí Bulharska.

Predáva tretie

"Iliana odišla tehotná do Grécka ... To už je tretie dieťa, ktoré predáva," tvrdí žena v chudobnom mestečku Ekzarch Antimovo asi 40 kilometrov od Burgasu.

Ďalšiu obyvateľku mestečka súdia za to, že v Grécku predala svoje dieťa. Odmieta o tom hovoriť. "Nie som tá, ktorú hľadáte," vyhlasuje žena s vlasmi zafarbenými na hrdzavo.

Grécke zákony

Jej malý biely domček sa odlišuje od ostatných, schátraných, kde početné rodiny spia na podlahe a často nemajú ani tečúcu vodu a elektrinu.

"Asi 97 percent Rómov je negramotných," vysvetľuje starosta Ekzarch Antimova Saško Ivanov. Predaj detí sa podľa neho týka len tých najchudobnejších a najviac vyradených zo spoločnosti. "Bol tu a bude tu stále, pretože bieda je obrovská," podotýka.

Tejto kriminálnej činnosti nahrávajú grécke zákony týkajúce sa adopcie: povoľujú adopciu na základe dohody biologickej matky a budúcich rodičov podpísanú pred notárom. Akákoľvek finančná transakcia je síce zakázaná, ale nečestní advokáti, notári a dokonca doktori sa jej nevyhýbajú.

Šesť detí mesačne

Ako takáto dohoda o predaji dieťaťa prebieha, opísala nedávno bulharskej televíznej stanici Nova.

"Grécky trh si rozdelili traja alebo štyria priekupníci, ktorí predávajú päť až šesť detí mesačne," tvrdil Nove Plamen Dimitrov, Róm z Burgasu, ktorý sa zaoberal prevozom matiek do Atén. Ako príklad uvádza jednu Rómku, ktorá takto predala osem detí.

Šéf priekupníckej siete inkasuje za jednu transakciu v prepočte 12 693,36 eur, z toho 3 497,15 eur dostane biologická matka. To je nemalá suma v Bulharsku, kde priemerná mesačná mzda činí v prepočte 469,99 eur.

S podmienkou

V posledných piatich rokoch bolo za túto trestnú činnosť v oblasti Burgasu odsúdených 16 ľudí. Vlani bolo 27 osôb obvinených z toho, že do Grécka prepravilo 31 tehotných žien, ktoré mali predať 33 detí. Tri procesy práve prebiehajú. Zločinci obvykle vyviaznu s podmienkou, s výnimkou prípadov, keď ide o recidívu.

V Grécku býva tiež občas odhalená a odsúdená niektorá sieť s obchodom s deťmi. V roku 2014 zasahovali policajti vo chvíli, keď predávali trojtýždňové bábätko v prepočte za 9 991,86 eur.

V mestečku Kameno asi 15 kilometrov od Burgasu sa spoliehajú úrady na prevenciu.

"Obchodníci s deťmi privážajú tehotné ženy na Krétu. Peniaze im plynú aj z ďalších nezákonných činností, ako je pašovanie utečencov," uvádza policajt, ​​ktorý si neželá byť menovaný.

Nie som na predaj

Mimovládna organizácia Ravnovesie je odhodlaná skoncovať s predajom bábätiek a detí v Kameni do piatich rokov. "Učíme mladých ľudí, že predaj sestry alebo brata nie je normálne," vysvetľuje riaditeľka tunajšej materskej školy Maria Ivanova.

Organizácia sa tiež pred pol rokom pokúsila presviedčať rómske matky, ale narazila na ostrý odpor. Obracia sa preto na deti a dospievajúcu mládež, prednáša im o rodinných hodnotách a tým najmenším z materskej škôlky dáva náramky a odznakmi s nápisom "Nie som na predaj".

Súvisiace články

Najčítanejšie správy