Rómski asistenti sa osvedčili, významne znížili výskyt nákazlivých chorôb

Rómski asistenti sa osvedčili, významne znížili výskyt nákazlivých chorôb

BRATISLAVA / Pred desiatimi rokmi ich bolo len jedenásť, dnes sú ich stovky. Zdravotní asistenti výrazne zlepšujú zdravotnú osvetu v rómskych osadách, napomáhajú k ich zamestnanosti a európska komisia ich najnovšie odporúča ako vzor iným členským štátom.

Po desiatich rokoch mravenčej práce hovoria o výsledkoch. "Podchytili sme žltačku typu A, zabránili sme šíreniu TBC, denne zabraňujeme hlodavcom aby deti nehrýzli," vymenovávajú asistenti.

Na začiatku 11

Na začiatku ich bolo len jedenásť. Ľudia žijúci v rómskych osadách prevažne zo základným vzdelaním absolvovali odborné školenie a stali sa  zdravotnými asistentami. Ich počet postupne rástol a s nimi prichádzali aj výsledky. Dnes ich je už 257 a ich počet sa ešte navýši.

"Znížili sme výskyt žltačky, znížili sme výskyt mumsu a iných infekčných ochorení," tvrdí riaditeľ Zdravých komunít Michal Kuba. "Prebrali sme záštitu a vyčlenili financie na ďalšie tri roky. Tento projekt je skutočne úspešný a my ho plne podporujeme. Európska komisia ho ho vybrala ako jeden z tých odporúčacích," hovorí štátny tajomník MPSVR Braňo Ondruš.

"Naši zdravotní asistenti napríklad zamedzili šíreniu infekcie z pitnej vody, pretože premiestnili odpad, a tak zdroj nákazy zničili," hovorí koordinátor zdravotných asistentov Jozef Pišta.

Téme sa venuje redaktorka Eva Bariová:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:15 Začarovaní
10:30 Hry o život: Skúška ohňom
13:30 Šesť dní, sedem nocí
09:20 12 podmienok dedičstva
12:15 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:15 INKOGNITO
09:05 Vraždy v Brokenwoode V.
11:35 Dr. LUDSKY
12:30 Kuriér
09:35 Ruby z dúhy I.
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
07:55 Továrna na sny
10:15 Vánoční okouzlení
11:50 Životy svatých 2/2