Fico po dohode EÚ s Britániou: téza o bližšej únii dostala na frak

20.02.2016 08:30 Noviny.sk Zahraničie

Fico po dohode EÚ s Britániou: téza o bližšej únii dostala na frak

BRUSEL / Európska únia dala Veľkej Británii šancu, aby ostala v Únii. Po zasadnutí Európskej rady v Bruseli to skonštatoval slovenský premiér Robert Fico. Za dohodu s Britániou zahlasovali všetci premiéry a hlavy štátov.

Podľa premiéra Roberta Fica je podstatné, že britský premiér David Cameron sa za dohodu postavil a bude viesť kampaň za zotrvanie Británie v dvadsaťosmičke. Britov najneskôr do konca roka 2017 čaká referendum o zotrvaní v EÚ.

Pokiaľ ide o jednotlivé požiadavky Londýna, podľa Fica sa celý problém zužoval len na problematiku sociálnych dávok.

Rokovalo sa podľa neho o podstatne dôležitejších veciach, ako je vzťah členských krajín eurozóny k nečlenským krajinám, o postavení národných parlamentov, ale aj o konkurencieschopnosti EÚ.

Lepší vnútorný život v EÚ

V tomto smere boli podľa slovenského šéfa vlády návrhy prijaté s porozumením, pretože môžu viesť k lepšiemu vnútornému životu v EÚ. "Ja sa teším, že v tomto smere dôjde k odbúraniu obrovského množstva zbytočnej legislatívy, ktorá zaťažuje podnikanie,“ skonštatoval Fico.

Posledný balík sa týkal sociálnych dávok, kde chcela Veľká Británia najmä zabrániť zneužívaniu sociálneho systému v Británii, ale súčasne aj dosiahnuť s EÚ určité ústupky. „Treba povedať, a čo považujeme my za najpodstatnejšie, je to, že obdobie, v rámci ktorého bude môcť Veľká Británia tieto opatrenia využívať, bude sedem rokov,“ informoval premiér.

"Rovnako platí, pokiaľ ide o rôzne dávky spojené s výkonom práce, že obmedzenie môže trvať len štyri roky. Ďalej platí, a to je veľmi dôležité v oblasti detských prídavkov, prechodné obdobie do roku 2020,“ priblížil obsah dohody Fico.

Ako ďalej vysvetlil, deti, ktoré sú dnes na Slovensku, a ktoré poberajú rodinné prídavky z Veľkej Británie, sú chránené do roku 2020. "Potom bude platiť, že každý, kto sa bude rozhodovať pracovať a žiť vo Veľkej Británii, musí rátať s tým, že už budú platiť iné pravidlá, ako to bolo doteraz,“ uviedol s tým, že zároveň neplatí žiadna spätná účinnosť týchto ustanovení.

Na rade je Európsky parlament

Upozornil ale, že dohoda musí prejsť ešte Európskym parlamentom. "Dohodu čaká veľká zaťažkávacia skúška v Európskom parlamente. Samotný predseda EP Martin Schulz upozornil, že tieto otázky môžu ešte vyvolať diskusiu,“ povedal Fico.

"Ale keďže dohoda získala podporu všetkých prítomných premiérov a hláv štátov, myslím si, že sa to odrazí aj na rokovaní parlamentu. Predsa len poslanci EP reprezentujú konkrétne politické sily v jednotlivých krajinách,“ dodal.

Dvojkoľajnosť vývoja EÚ

Podľa Fica má dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou aj iný rozmer. "Prakticky prvýkrát sme pripustili dvojkoľajnosť vývoja v Európskej únii. Hovoríme veľmi jasne, že jedno tempo vývoja bude v eurozóne, kde sme všetci za väčšiu mieru integrácie, spájania sa, spolupráce. Druhé tempo bude medzi krajinami, ktoré nie sú členmi eurozóny,“ povedal Fico s tým, že téza o ešte bližšej Európskej únii "dostala na frak“. Štáty, ktoré majú trošku iný pohľad na integráciu, si podľa premiéra vymohli svoje postavenie.

"Ak to zoberieme a dáme na váhy, tak si myslím, že táto dohoda stojí za to, aby sme udržali Európsku úniu pohromade. Bolo by veľmi zlé, keby v čase, kedy sú rozdielne názory na migráciu a kedy čelíme bezprecedentnej kríze, vychádzali na povrch nejaké javy potvrdzujúce, že nie sme schopní sa ani udržať pohromade,“ uviedol Fico s tým, že cítil veľký záujem udržať Úniu pohromade a nájsť riešenie.

"Na nedohode nemal nikto záujem. Som rád, že máme celý tento problém za sebou,“ uzavrel Fico po summite. Ten trval o niekoľko hodín dlhšie, ako bolo pôvodne naplánované práve pre vyjednávania súvisiace s dohodou.

V Bruseli bol reportér Richard Juriš, pozrite si jeho reportáž:

Zdroj: noviny, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
10:05 Klan - V dobrom aj v zlom
07:45 Malí fidlikanti
08:05 Garfield II.
08:25 Petronela Jabĺčková
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer