Europoslanci žiadajú rovnaký prístup k internetovým službám pre celú EÚ

Europoslanci žiadajú rovnaký prístup k internetovým službám pre celú EÚ

ŠTRASBURG / Europoslanci žiadajú rovnaký prístup k internetovým službám a tovarom pre obyvateľov všetkých krajín Európskej únie. Naplno fungujúci jednotný digitálny trh by mohol priniesť obrat 415 miliárd eur a stovky tisíc pracovných miest.

"Ľutujeme, z vašej krajiny nie je možné stiahnuť túto pesničku." Aj Slováci poznajú oznam, ktorý sa objavuje napríklad pri spustení videa. Túto nepríjemnosť už rieši Európsky parlament.

Volá sa to geobloking, a práve proti tomu bojujú europoslanci.

"Keď si zaplatíte nejaký internetový obsah v jednej krajine, doteraz sa vám mohlo stať, že v inej krajine Európskej únie ste ho nemohli využívať," hovorí europoslankyňa Jana Žitňanská.

"Dnes máme 28 rôznych zákonov v 28 členských štátoch, nám stačí jeden zákon spoločný, aby sme to mohli uvoľniť," tvrdí europoslanec Vladimír Maňka.

Jednotný digitálny trh

Zabezpečiť to má takzvaný jednotný digitálny trh, na ktorom pracuje aj Európska komisia. Mnohé spoločnosti blokujú prístup, či už k pesničkám, tovarom alebo k službám, napríklad aj ľuďom z východnej Európy.

"Aby neboli diskriminovaní podľa toho, či sa nachádzajú v Poľsku, Česku, Francúzsku ale naozaj aby mali rovnaký prístup k informáciám a k rovnakým službám," vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec.

Naplno fungujúci jednotný digitálny trh by mohol priniesť obrat 415 miliárd eur a stovky tisíc pracovných miest. Podľa europoslancov si takúto príležitosť nemôžeme nechať ujsť. Stačí iba sprístupniť východniarom to, čo majú západniari.

"Budú si môcť z akejkoľvek krajiny nakúpiť akýkoľvek prudukt, akúkoľvek službu," potvrdzuje europoslankyňa Monika Smolková.

"Ochrana duševného vlastníctva by mala byť jednotná v celej Európskej únii," hovorí europoslankyňa Anna Záborská.

Ušetrené miliardy

Nová legislatíva, ktorá má začať platiť najbližšie mesiace navyše, ušetrí peniaze aj spotrebiteľom.

Odhaduje sa, že ak by sme si všetci mohli kúpiť čo chceme v celej Európskej únii a nemuseli by sme robiť nákupy cez tretie krajiny, ročne by sme ušetrili na administratíve 12 miliárd eur.

Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:05 Americký prezident
14:40 Pravá blondínka
16:45 Začarovaní
13:05 Opica z reklamy
14:50 12 podmienok dedičstva
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
13:00 Keď je pečenie umenie III.
14:15 ZÁCHRANÁRI
15:10 ZÁCHRANÁRI
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
14:05 Příšerky pod hladinou
15:45 Diana
17:45 Valerian a město tisíce planet