Skoro jasno
30°
Bratislava
Marcela
15.8.2022
Volkswagen čelí civilnej žalobe v USA, firme hrozia miliardové pokuty
Zdielať na
Zahraničie

Volkswagen čelí civilnej žalobe v USA, firme hrozia miliardové pokuty

WASHINGTON / Americké ministerstvo spravodlivosti v pondelok podalo civilnú žalobu voči spoločnosti Volkswagen. Predmetom žaloby je údajné porušenie legislatívy týkajúcej sa ochrany čistoty vzduchu.

Platné zákony mala spoločnosť Volkswagen porušiť inštaláciou softvéru, ktorý skresľuje emisné testy motorov v takmer 600 tisíc autách. Pokuty by teoreticky mohli presiahnuť výšku 90 miliárd dolárov.

V septembri spoločnosť uviedla, že pokuty by mohli presiahnuť výšku 18 miliárd amerických dolárov. "USA budú požadovať od spoločnosti VW všetky príslušné nápravy, aby nahradila porušenia zákonov o čistom vzduchu," povedal predstaviteľ amerického ministerstva spravodlivosti John Cruden.

Štyri body žaloby

Rezort spravodlivosti žalobu podal v mene Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA). Žaloba sa pritom skladá zo štyroch bodov. "My tvrdíme, že vedeli, čo robia, že úmyselne porušili zákon a taktiež to, že to spôsobuje významné dôsledky pre zdravie," povedal predstaviteľ rezortu spravodlivosti.

V septembri automobilka Volkswagen priznala, že podvádzala pri emisných testoch v USA, keďže inštalovala do automobilov softvér, ktorý dokázal výsledky emisných testov skresliť.

Skôr v decembri automobilka uviedla, že za podvody je zodpovedná malá skupina zamestnancov. Neobjavujú sa pritom náznaky, že do škandálu by mali byť zapojení aj členovia predstavenstva.

Kauza Volkswagenu zasiahla aj Slovensko. Zamestnanci sa boja o miesta, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie