Skoro jasno
22°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Po emisnom škandále prichádza prísna legislatíva, kontroly na cestách
Zdielať na

Po emisnom škandále prichádza prísna legislatíva, kontroly na cestách

BRATISLAVA / Po prevalení emisného škandálu, ktorý sa oficiálne týka desaťtisícov dieslových a benzínových motorov áut až štyroch rôznych značiek, prichádza Európska komisia s prísnejšou legislatívou. Homologizačné testy nových automobilov sa presunú z laboratórií priamo na cesty, aby už nebolo možné využiť software na rozpoznanie testovacích podmienok.

"To nie je len škandál Volkswagenu, to je škandál automobilového priemyslu," hovorí generálny riaditeľ S-eka Peter Leňďák. Navrhované zmeny sú podľa niektorých odborníkov iba placebo, ktoré situáciu v Európe upokojí, ale nedokáže ju vyliečiť.

Výrobcovia vraj môžu  systém naďalej obchádzať použitím takzvaných zlatých áut.

" Ide o prototyp, ktorý v laboratórnom prostredí splní všetky bezpečnostné aj emisné normy a spotrebu vozidla stlačí na minimum," vysvetľuje Leňďák. "Najmä pri vznetových motoroch môžu byť tieto rozdiely naozaj výrazné," tvrdí hovorca MD Martin Kóňa.

Pozrite si analýzu:

Zrušené laboratórne testy

Oficiálne údaje hovoria o tom, že emisie prekročili povolené normy až 400-krát. Európska komisia preto čisto laboratórne testy ruší a protypy vozidiel pred schválením výroby presúva aj do premávky. Odborníci však upozorňujú, že zlaté autá sa dajú použiť aj tam. 

Jedinou správnou cestou sú náhodné kontroly áut priamo v premávke - tak, ako to funguje v USA. Práve takáto nečakaná kontrola automobilu odhalila škandál, ktorý prerástol do gigantických rozmerov. Európska komisia však tvrdí, že legislatíva bude komplexná. Po homologizačných testoch môžu krajiny kontrolovať vozidlá aj priamo na výrobných linkách.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie