Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Nemecké spolkové krajiny plánujú minúť na utečencov 17 miliárd eur
Zdielať na
Zahraničie

Nemecké spolkové krajiny plánujú minúť na utečencov 17 miliárd eur

BERLÍN / Nemecké spolkové krajiny plánujú v budúcom roku vynaložiť na riešenie utečeneckej krízy okolo 17 miliárd eur. Informoval o tom nemecký denník Die Welt s odvolaním sa na údaje ministerstiev financií týchto krajín.

Denník Die Welt navyše upozornil, že skutočné náklady na utečencov by mohli byť výrazne vyššie. Rozpočtové plány spolkových krajín sú totiž založené na poslednej oficiálnej prognóze centrálnej vlády, podľa ktorej by tento rok malo do Nemecka doraziť 800 000 migrantov. Už na konci novembra pritom nemecká polícia registrovala 965 000 prichádzajúcich.

Až štyri miliardy, najviac z celkovej čiatsky, má na utečeneckú krízu vynaložiť najľudnatejšia spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko. Druhú najväčšiu časť minie Bavorsko. Na migrantov dá okolo 3,3 miliardy eur.

Politika otvorených dverí

Nemecko je obľúbenou destináciou utečencov z Blízkeho východu a Afriky, a to okrem iného pre štedrú sociálnu podporu.

Spolkové krajiny sa opakovane sťažujú, že im príliv migrantov spôsobuje značné problémy, a politika otvorených dverí kancelárky Angely Merkel vytvára napätie v ich vlastnom konzervatívnom tábore, píše agentúra Reuters.

Utečenci sa plavia v preplnených a nestabilných člnoch do Európy. Pozrite si autentické video z jednej takejto plavby:

Súvisiace články

Najčítanejšie