Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Pápež slúžil prvú omšu v Afrike, pre tristotisíc ľudí
Zdielať na
Zahraničie

Pápež slúžil prvú omšu v Afrike, pre tristotisíc ľudí

NAIROBI / Pápež dúfa, že v Afrike postaví most medzi kresťanmi a moslimami. František je na návšteve Kene. Na pôde umiverzity v Nairobi slúžil svätú omšu, na ktorej sa zúčastnilo 300 tisíc ľudí.

František chce na svojej prvej ceste do Afriky vybudovať most medzi medzi kresťanmi a moslimami.

Zmierenie

Pápež po Keni navštívi Ugandu, ďalšiu krajinu postihnutú útokmi islamistických militantov. Odtiaľ sa presunie do Stredoafrickej republiky, ktorá je takisto sužovaná moslimsko-kresťanským konfliktom.

"Do Kene, Ugandy a k bratom do Stredoafrickej republiky idem s radosťou," povedal pápež novinárom počas letu do kenského hlavného mesta Nairobi. "Dúfajme, že táto cesta prinesie lepšie plody, duchovné aj materiálne," povedal František, ktorého citovala agentúra Reuters.

Radikáli v mene náboženstva

František dnes pred omšou v Nairobi povedal predstaviteľom miestnej kresťanskej a moslimskej obce, že nemajú mnoho iných možností, len nadviazať dialóg, aby zamedzili opakovaniu "barbarských" útokov extrémistov, aké sa v Keni odohrali v poslednom období.

Zopakoval, že násilie nikdy nemôže byť ospravedlnením pre násilie, hoci "až príliš často sú mladí ľudia radikalizovaní v mene náboženstva, aby rozsievali nezhody a strach".

Hrozba menom Islamský štát

Očakáva sa, že na verejné bohoslužby prídu milióny kresťanov - katolíkov a ďalších kresťanských veriacich.

Keňa sa stala v uplynulých dvoch rokoch terčom série útokov somálskej islamistickej skupiny aš-Šabáb, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

V roku 2013 zastrelili ozbrojenci z aš-Šabábu 67 osôb v nákupnom centre v Nairobi.

Potenciálne najnebezpečnejšou zastávkou môže byť návšteva Stredoafrickej republiky (SAR). Pri násilnostiach medzi moslimskou povstaleckou koalíciou Séléka a kresťanskými milíciami Antibalaka tam od septembra zahynuli desiatky ľudí.

Teroristi? Obavy má z komárov

Pápež na otázku, či je nervózny, odbil obavy z cesty žartom: "Aby som pravdu povedal, jediné, z čoho mám obavy, sú komáre. Nemáme pri sebe repelent?"

Africká katolícka cirkev sa rýchlo rozrastá - podľa odhadov mala v roku 2012 približne 200 miliónov prívržencov a toto číslo podľa očakávania dosiahne v roku 2050 pol miliardy. Okolo 30 percent zo 45 miliónov obyvateľov Kene vrátane prezidenta Uhuru Kenyattu tvoria pokrstení katolíci.

"Žijeme v časoch, keď sú veriaci a ľudia dobrej vôle po celom svete vyzývaní, aby podporovali vzájomné porozumenie a rešpekt a aby pomáhali jeden druhému, lebo sme členmi jednej ľudskej rodiny," povedal pápež v posolstve pred svojou cestou.

V Keni nakrúcala reportérka TV JOJ Silvia Mabena:

Najčítanejšie